Informace pro osoby s poruchou autistického spektra (PAS nebo autismus)

Porucha autistického spektra je "neviditelným" handicapem. Lidé vypadají na první pohled zdravě. Hlavní deficit osob s PAS je v odlišném vnímání, porozumění a sociální komunikaci.
Jedná se o vrozenou poruchu některých mozkových funkcí, jejíž přesná příčina zatím není známa. Současné studie poukazují na to, že se pravděpodobně jedná o kombinaci několika příčin, především genetických faktorů, různých infekčních onemocnění nebo chemických procesů v mozku. Poruchy autistického spektra se řadí mezi celoživotní znevýhodnění, které se v průběhu života vyvíjí. Prognózu jedince značně ovlivňuje jeho míra symptomatiky, mentální úroveň, specifický přístup ve výchově a vzdělání a přidružené poruchy (např. poruchy řeči, poruchy pozornosti a aktivity, poruchy chování).

Organizace v Jihočeském kraji, které poskytují pomoc a podporu osobám s PAS a jejich rodinám:

Komunikace s osobami s poruchou autistického spektra
V roce 2016 byl na tiskové konferenci Úřadu vlády České republiky v poslanecké sněmovně za účasti zástupce MPSV a dalších resortů představen Komunikační soubor pro osoby s poruchou autistického spektra. Tisková zpráva z konference je dostupná v níže přiloženém souboru, stejně jako jednotlivé dokumenty - Informační leták, Komunikační klíč v popisné i zkrácené verzi, Desatero komunikace s pacientem s poruchou autistického spektra, Průkaz osoby s PAS.

Materiály z tiskové konference Úřadu vlády České republiky:

Tisková zpráva (84.65 KB) Tisková zpráva

KS - Informační leták (282.68 KB) KS - Informační leták

KS - Klíč pro komunikaci s osobami s autismem (395.94 KB) KS - Klíč pro komunikaci s osobami s autismem

KS - Klíč pro komunikaci krátká verze (322.34 KB) KS - Klíč pro komunikaci krátká verze

KS - Desatero komunikace s pacienty s PAS (270.62 KB) KS - Desatero komunikace s pacienty s PAS

KS - Průkaz osoby s PAS (218.30 KB) KS - Průkaz osoby s PAS