Jihočeský kraj - oficiální server provozovaný Krajským úřadem

Textová verze stránek

Navigace - nejvy‘‘í úroveň - výběr sekce

Pomocná navigace

  

Archiv aktualit

Foto: Tuto masožravou mucholapku podivnou nakrmíte, ukazuje Radoslav Kacerovský radní Janě Krejsové (168.22 KB)
Botanická zahrada pořádá výstavu masožravých rostlin
2.09.2009


Po úspěšné výstavě kvetoucích orchidejí, kterou v červenci zhlédlo 3200 zájemců, připravila botanická zahrada Vyšší odborné školy a Střední zemědělské školy v Táboře další zajímavost. Tou bude od 3. do 13. září historicky první výstava masožravých rostlin.

„Ve sklenících návštěvníci spatří několik desítek druhů těchto zajímavých rostlin, u nichž funguje obrácenost potravního řetězce, kdy běžně v přírodě konzumují živočichové rostliny. U masožravých rostlin je to naopak. Kořistí masožravých rostlin se stává nejenom drobný hmyz a vodní plankton, ale ve větších pastech některých masožravých rostlin může uvíznout i myš, žába, ještěrka nebo ptáček," vysvětluje vedoucí botanické zahrady Radoslav Kacerovský.

Denně od 9 do 17 hodin tak můžete vidět například různé druhy rosnatek, bublinatek, špirlic, láčkovek, tučnic a další. Výstava, kterou pořádají VOŠ a SZEŠ Tábor, jejímž zřizovatelem je Jihočeský kraj, a Sdružení pro ochranu botanické zahrady v Táboře, bude doplněna i prodejem jak samotných masožravých rostlin a odborné literatury, tak i některých kvetoucích orchidejí.

„Masožravé rostliny patří mezi zajímavosti v rámci rostlinné říše. Po celém světě jich roste více než 600 druhů a občas se podaří objevit ještě nový druh. Mnoho druhů masožravých rostlin se dá běžně při splnění základních podmínek pěstovat doma v bytě," dodává Radoslav Kacerovský.

Botanická zahrada byla založena v roce 1866 a je druhou nejstarší v České republice a jedinou v Jihočeském kraji. V roce 1994 byla vyhlášena za významný krajinný prvek a v srpnu 2000 ji ministerstvo kultury prohlásilo společně s budovou zemědělské školy za kulturní památku.

„Stojí za to botanickou zahradu navštívit. Věřím, že stejně jako zaujala výstava kvetoucích orchidejí, přiláká nemalý počet zájemců i výstava masožravých rostlin, protože je to téma velmi zajímavé," řekla během dnešní návštěvy botanické zahrady Jana Krejsová, krajská radní pro školství, mládež a tělovýchovu, která v rámci zhlédnutí výstavy nakrmila masožravou mucholapku podivnou. Ta si pochutnala na několika molech, podaných jí pinzetou.

Foto: Krmení mucholapky podivné (.jpg - 167.23 KB)

Foto: Radoslav Kacerovský se špirlicí (.jpg - 121.95 KB)

Foto: Láčkovky - nejrobustnější masožravé rostliny, vyskytující se v tropických lesích Asie (.jpg - 209.08 KB)

Foto: Radoslav Kacerovský přibližuje severoaustralské rosnatky / bz5.jpg (.jpg - 232.55 KB)

Foto: Láčkovky zblízka (.jpg - 191.10 KB)

Creative Commons       Copyright (C) 2017 Jihočeský kraj        Mapa webu        Prohlášení o přístupnosti stránek               Kontaktujte webmastera        Úvodní stránka       
Zákazky na profilu zadavatele Jihočeský kraj
neveřejný portál kraje
youtube kanál
profil kraje na facebooku