Jihočeský kraj - oficiální server provozovaný Krajským úřadem

Textová verze stránek

Navigace - nejvy‘‘í úroveň - výběr sekce

Pomocná navigace

  

Archiv aktualit

Kraj chce vylepšit dvě zařízení sociálních služeb
17.03.2010


Kraj připravuje investiční akce do Domova pro seniory v Kaplici a do Centra pobytových a ambulantních služeb Bobelovka. Návrhy schválilo Zastupitelstvo Jihočeského kraje. „Oba objekty mají určité problémy, například nejsou bezbariérové. My bychom chtěli zvýšit komfort klientů. Využijeme možnosti získat finanční prostředky z dotačního programu Ministerstva práce a sociálních věcí ČR (MPSV)," uvedla náměstkyně hejtmana Ivana Stráská.

Rekonstrukce centra Bobelovka má stát přes 37 milionů korun. Jihočeský kraj by financoval 25 % nákladů, až 75% by mohl získat z dotačního programu MPSV. Centrum Bobelovka sídlí v areálu mateřinky, který vznikl v 70. letech 20. století a svému účelu sloužil přes 20 let. Budovy bývalé školky jsou stále bariérové a sociální služby zde mohou využívat pouze mobilní klienti. Interiér budov je zastaralý a nevyhovující. „Sociální zařízení a koupelny jsou v původním stavu tak, jak byly vybudovány pro účely školky. Pro dospělé klienty s mentálním postižením jsou v dnešní době nepřijatelné, neboť jim není možno zajistit soukromí ani pocit domova," uvedla k opodstatněnosti investic náměstkyně Stráská a dodala, že investice by měly směřovat do pavilonů „1B" (Domov pro osoby se zdravotním postižením) a „2B" (Týdenní stacionář). Spojovací chodba bude doplněna o další 2 nadzemní podlaží a nový evakuační výtah. „Dále je pak v areálu navržena novostavba pro 8 klientů domova. V současné době je zpracována projektová dokumentace ke stavebnímu povolení," přiblížila projekt Stráská.

Druhou připravovanou investiční akcí je půdní vestavba podkroví a stavební úpravy Domova pro seniory Kaplice, který od roku 1995 poskytuje celoročně pobytové sociální služby. Z důvodu nedostatečné kapacity je zařízení od roku 1998 rozšířené o detašované pracoviště v Českém Krumlově. Celková kapacita lůžek je 54, z toho 29 v Kaplici a 25 v Českém Krumlově. Cílem je sloučit obě zařízení, čímž by došlo k úsporám, ale především ke zkvalitnění sociálních služeb. „Realizací akce dojde k vybudování dvoulůžkových a třílůžkových pokojů o celkové kapacitě 21 lůžek. Každý pokoj bude mít vlastní sociální zázemí s WC, umyvadlem a sprchou. Dále je v dispozici umístěna centrální umývárna pro imobilní klienty, sklad prádla, kuchyňka a úklidová komora. Podkroví vznikne na dnes nevyužívané půdě," popsala záměr náměstkyně Stráská. Náklady projektu byly vyčísleny na více než 19 milionů korun. V případě získání dotace od MPSV by se státní rozpočet podílel na této akci maximálně 75 procenty, tedy více než 14 miliony korun.

V případě získání dotace ze státního rozpočtu by proběhla realizace akcí v obou zařízeních v období od 1. 4. 2011 do 30. 9. 2012. V případě, kdy dotace nebude přiznána, budou se i nadále hledat finanční prostředky na zajištění těchto akcí.

Zvuk: Ivana Stráská - projekty Bobelovka a Kaplice (.mp3 - 250.61 KB)

Zvuk: Ivana Stráská - plány na vylepšení Bobelovky (.mp3 - 527.35 KB)

Zvuk: Ivana Stráská - plány na vylepšení DD Kaplice (.mp3 - 316.73 KB)

Creative Commons       Copyright (C) 2017 Jihočeský kraj        Mapa webu        Prohlášení o přístupnosti stránek               Kontaktujte webmastera        Úvodní stránka       
Zákazky na profilu zadavatele Jihočeský kraj
neveřejný portál kraje
youtube kanál
profil kraje na facebooku