Jihočeský kraj - oficiální server provozovaný Krajským úřadem

Textová verze stránek

Navigace - nejvy‘‘í úroveň - výběr sekce

Pomocná navigace

  

Archiv aktualit

Povodeň způsobila škody v 91 obcích, kulminaci vody čeká ještě Veselí nad Lužnicí
4.06.2013


„Kritický stav stále není zažehnán na Lužnici a Nežárce, v tuto chvíli je naše pozornost zaměřena na Veselí nad Lužnicí. Kulminaci zde očekáváme ve středu, vodu nad městem stále drží Rožmberk, který napouštíme v rámci mimořádné manipulace. V Soběslavi je ale připraveno od Diecézní charity pro všechny případy 50 dobrovolníků, hasiči mají pro tuto lokalitu v záloze 13 tisíc pytlů na pískování," řekl jihočeský hejtman Jiří Zimola po dnešním (úterý 4. 6. 2013) ranním setkání povodňové komise a krizového štábu Jihočeského kraje. „Ostatní oblasti jsou již po kulminaci, voda buď ustupuje, nebo se drží na setrvalém stavu. K dnešnímu dni evidujeme 91 obcí, které povodeň postihla, Český červený kříž již monitoruje požadavky o pomoc, situaci bychom měli mít zmapovanou do dvou dnů," dodal.

V pondělí večer také mimořádně zasedala Rada Jihočeského kraje. „Odsouhlasili jsme podání žádosti na ministerstvo vnitra o zřízení povodňového účtu, který bychom měli mít aktivní ve středu. Okamžitě převádíme 5 milionů korun z krizové rezervy na prvotní odstraňování škod. Potřebujeme pomáhat rychle a především jednotlivcům v nouzi, infrastruktura přichází na řadu vzápětí," doplnil Zimola.

Policie ani od včera neregistrovala žádné mimořádné události. Hasiči, kteří od soboty zaznamenali více než 4 tisíce hovorů, už začínají distribuovat vysoušeče obcím i jednotlivcům. Armáda ČR má nyní připraveno 500 vojáků pro následnou pomoc. Vrtulník Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje je nyní připraven zasáhnout v kritické situaci v Ústí nad Labem.

Stále ještě je v kraji mimo provoz 23 trafostanic, silnice jsou uzavřeny na 25 místech, ČEVAK eviduje 14 zatopených vodních zdrojů a 11 čističek odpadních vod (včera 31). Rybníkářství Třeboň vyčísluje škody po významných ztrátách ryb v celkem 140 rybnících.

Audio soubory ke stažení (.zip - 2703.64 KB)

Creative Commons       Copyright (C) 2017 Jihočeský kraj        Mapa webu        Prohlášení o přístupnosti stránek               Kontaktujte webmastera        Úvodní stránka       
Zákazky na profilu zadavatele Jihočeský kraj
neveřejný portál kraje
youtube kanál
profil kraje na facebooku