Jihočeský kraj - oficiální server provozovaný Krajským úřadem

Textová verze stránek

Navigace - nejvy‘‘í úroveň - výběr sekce

obrázkový předěl

obrázkový předěl
Foto: Radní Vlasák a předseda Netík s majiteli před útulnou stylovou restaurací, která vznikla přestavbou bývalého vepřína (190.68 KB)
Přeměna belgických zemědělských usedlostí pro agroturistiku inspiruje Jihočechy
16.08.2010

V Belgii se více než dvacet let realizuje přeměna zemědělských usedlostí na zařízení s ubytováním pro turisty. V jižních Čechách se tento trend teprve rozjíždí. Může být belgický přístup, vzhledem k podobnosti obou regionů, inspirativní také pro naše zemědělce? Odpověď na tuto otázku hledali minulý týden člen rady Jihočeského kraje Karel Vlasák a předseda krajského výboru pro zemědělství a rozvoj venkova Jiří Netík přímo na farmách v okolí Bruselu.

Systém podpory zmíněného odvětví turistiky v Belgii je propracovaný a obecně považovaný za velmi úspěšný. „Česká představa, že Unie prostě pošle milion na přestavbu staré stodoly na lukrativní penzion, je ale velmi zjednodušená. Farmář musí nejdříve investici pokrýt sám, pak žádá o dotaci, která se pohybuje v rozmezí 10 až 35%. Jakákoliv částka je pro místní zemědělce významná. S žádostí uspěje asi každý čtvrtý žádající zemědělec," říká Karel Vlasák. „Jde zároveň o rozvoj turistiky, ale hlavně jsme svědky pomoci farmářům bojujícím doslova o přežití. Navštívili jsme několik oblastí, kde bývalo před dvaceti lety na pět set farem, a dnes jich tam nenapočítáte ani pět," doplňuje Jiří Netík.

Na každém belgickém krajském úřadě pracuje jeden zaměstnanec specializovaný na farmy. V agentuře Plattelandtoerisme, zastupující právě farmářské penziony, je ve Vlámsku 380 členů. Tato agentura, spolufinancovaná krajem, vládou a zdroji z EU, samozřejmě sleduje možnosti finanční pomoci, hlavně se ale zaměřuje na poradenství a marketing, vydává katalog objektů, klasifikuje zařízení, podobně jako hotely hvězdičkami, zelenými čtyřlístky. „Zejména přímá osobní poradenská činnost je pro farmáře na začátku vyhledávaná, o složitosti formulářů se asi nemusíme příliš rozšiřovat," upřesňuje Jiří Netík.

„Evropské zemědělství prochází kritickým stavem, takže poskytované ubytování zároveň vypomáhá ekonomice statku a zároveň nabízí turistům netradiční formu relaxace," přibližuje Karel Vlasák. „Obvyklé je, že když se manželský pár rozhodne pro rozšíření podnikání, manžel se nadále věnuje práci na farmě a manželka přebírá starosti o ubytování."

Je tedy belgický model využitelný i v našich podmínkách? „V první fázi, jako myšlenku, rozhodně ano," říká Jiří Netík. „Jenže abychom mohli utrhnout evropské jablko, musíme nejdřív zasadit český strom." „Nyní je nezbytné obrátit se na Asociaci krajů a získat podporu tam. Teprve pak můžeme další nezbytné administrativní postupy a návrhy předložit až na ministerských úrovních," doplňuje Karel Vlasák.

Foto: Radní K. Vlasák a předseda výboru pro zemědělství a rozvoj venkova J. Netík před hotelem, který vznikl z nevyužívané zemědělské budovy (.jpg - 163.30 KB)

Creative Commons       Copyright (C) 2017 Jihočeský kraj        Mapa webu        Prohlášení o přístupnosti stránek               Kontaktujte webmastera        Úvodní stránka       
Zákazky na profilu zadavatele Jihočeský kraj
neveřejný portál kraje
youtube kanál
profil kraje na facebooku