Jihočeský kraj - oficiální server provozovaný Krajským úřadem

Textová verze stránek

Navigace - nejvy‘‘í úroveň - výběr sekce

obrázkový předěl

obrázkový předěl
Projekt „Zmizelé a nalézané osudy" čeká evropské finále soutěže firmy Microsoft
3.02.2011

Středoškolský česko-polský projekt „Zmizelé a nalézané osudy. Memento dvou světových válek 20. století pro mladého člověka. Pogubione i odnalezione koraliki losu. Memento dwóch wojen światowych w XX wieku dla mlodych ludzi.", na kterém v letech 2009-2010 spolupracovaly Střední škola obchodu, služeb a podnikání a Vyšší odborná škola Kněžskodvorská v Českých Budějovicích a Zespół Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Gorlicach, zvítězil ve středečním českém finále (2.2.) soutěže Innovative Education Forum, pořádané společností Microsoft, a díky tomu postoupil do březnového evropského finále v Moskvě (21.-23.3.). V případě úspěchu na tomto finále by se otevřela cesta na celosvětové fórum ve Washingtonu na podzim letošního roku.

„Je to úspěch, který jsme nečekali, protože úroveň finálových projektů byla opravdu vysoká. Postup do Moskvy je oceněním pro všechny, kteří se na našem projektu podíleli," říká koordinátor projektu Antonín Sekyrka, zástupce ředitele českobudějovické školy.

Soutěž Innovative Education Forum je celosvětovou aktivitou společnosti Microsoft v rámci programu Microsoft Partneři ve vzdělávání a při této události se potkávají moderní a inovativní učitelé, aby prezentovali své nápady a nové postupy při práci se studenty.

Úspěšný projekt „Zmizelé a nalézané osudy" Jihočeši dobře znají, protože z prezentace jeho výsledků se stala postupem doby zajímavá a sledovaná putovní výstava, kterou mohli zájemci zhlédnout hned na několika místech v kraji. Letos pak zamíří do Polska a na Slovensko.

„Cílem projektu bylo aktivně přiblížit žákům klíčové historické a politické události, které ovlivnily vývoj Evropy i světa ve 20. století a vzbudit u nich zájem o dějiny 1. a 2. světové války a holocaustu," říká Antonín Sekyrka.

S historickými událostmi se žáci seznamovali během odborných exkurzí po pomnících obětem světových válek či židovských památkách v okolí Českých Budějovic, v Polsku navštívili bývalá bojiště, vojenské hřbitovy a památníky přibližující historii bojů během 1. světové války v Gorlici a jejím okolí, koncentrační tábory v Osvětimi a Březince. Rovněž zavítali do města Krakov a jeho židovské části Kazimerz.

Výstupem projektu jsou společné česko-polské informační panely, jejichž těžištěm jsou především fotografické imprese žáků, které zachycují hrůzy světových válek a stálou vypovídací hodnotu navštívených míst i pro dnešního člověka. Využívány budou při výuce dějepisu, občanské nauky, českého a německého jazyka na obou partnerských školách. Měly by se také stát základem a stimulačním motivem žáků pro práci v plánovaných navazujících projektech, jako například osud tzv. terezínských dětí v Osvětimi, tábor Terezín jako propagandistický nástroj nacistického Německa a podobně. Informační panel, který se věnuje zániku židovské obce na jihu Čech, bude trvale umístěn v Českých Budějovicích, aby se s ním mohla seznámit široká veřejnost.

Creative Commons       Copyright (C) 2017 Jihočeský kraj        Mapa webu        Prohlášení o přístupnosti stránek               Kontaktujte webmastera        Úvodní stránka       
Zákazky na profilu zadavatele Jihočeský kraj
neveřejný portál kraje
youtube kanál
profil kraje na facebooku