Jihočeský kraj - oficiální server provozovaný Krajským úřadem

Textová verze stránek

Navigace - nejvy‘‘í úroveň - výběr sekce

obrázkový předěl

obrázkový předěl
Modernizaci letiště v Plané stopla Evropská komise
4.01.2012

Evropská komise nedoporučuje financování modernizace letiště v Plané u Českých Budějovic z prostředků Regionálního operačního programu NUTS II Jihozápad. Ve 12. výzvě programu, zaměřené na rozvoj regionálních letišť, uspěl Jihočeský kraj s projektem na modernizaci letiště. Měl získat dotaci ve výši 413 milionů korun, jednalo by se o dosud největší projekt podpořený z ROP Jihozápad. „Je absurdní, že Evropská komise nejprve umožnila vyhlášení výzvy v Regionálním operačním programu právě na modernizaci regionálních letišť, ale následně, když byl projekt zpracován, podán a hodnocením ROP i Výborem Reginální rady úspěšně prošel, Evropská komise začala celý projekt zpochybňovat a to především z pohledu doby udržitelnosti a považuje jej za problémový. Navíc se setkáváme s nekonzistentními postoji některých zástupců města Č. Budějovice, což je náš hlavní partner v tomto projektu," řekl krajský radní pro dopravu a regionální rozvoj Václav Král.
Finance, které byly v Regionálním operačním programu alokovány na letiště, v něm zůstanou. Kraj se bude snažit převést tyto prostředky do rámce podpory 1.1. a využít je na rekonstrukce krajských silnic II. a III. tříd. „V nejbližších dnech svolám dozorčí radu letiště, abychom se poradili, jak dál. Moderní veřejné mezinárodní letiště je pro region důležité, ať už se to týká rozvoje podnikání nebo cestovního ruchu. Proto navrhnu aktivně vstoupit do jednání s potenciálními strategickými partnery, kteří se nám nabízí, a výstavbu terminálu realizovat i s využitím soukromých peněz. Od našeho záměru i přes nepřízeň komise EU rozhodně ustupovat nechceme, jen je třeba se vážně zamyslet nad tím, jak nákladná by měla být investice a zda ji v této situaci poněkud neredukovat," uvedl k dalšímu postupu hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola, který dodal, že není reálné, aby mnoho stovek milionů do letiště hradil jen kraj sám. Současně ale zdůraznil, že takto nevyužité peníze musí být nyní s předpokládaným souhlasem Evropské komise urychleně převedeny na opravy krajských silnic a zůstat tak v regionu.
Společnost Letiště České Budějovice založil Jihočeský kraj a město České Budějovice. Podle dřívějších plánů měl být celý areál do roku 2014 postupně rekonstruován a letiště České Budějovice mělo díky tomu získat licenci pro veřejné mezinárodní letiště. Potom by mohlo letiště provozovat i pravidelné mezinárodní linkové lety. Nyní se letiště využívá zejména pro sportovní létání, zvyšuje se ale podíl obchodních letů a slouží také pro přepravu zboží. Českobudějovické letiště je v provozu pět let a v průměru odbaví zhruba 10 tisíc letů ročně.

Creative Commons       Copyright (C) 2017 Jihočeský kraj        Mapa webu        Prohlášení o přístupnosti stránek               Kontaktujte webmastera        Úvodní stránka       
Zákazky na profilu zadavatele Jihočeský kraj
neveřejný portál kraje
youtube kanál
profil kraje na facebooku