Jihočeský kraj - oficiální server provozovaný Krajským úřadem

Textová verze stránek

Navigace - nejvy‘‘í úroveň - výběr sekce

obrázkový předěl

obrázkový předěl
Foto: Podpis společných stanov zástupci kraje Jihočeského, Plzeňského, Vysočiny, Horních Rakous, Dolních Rakous, Dolního Bavorska a Horní Falce (169.05 KB)
Tři země, dva jazyky, jeden společný region
2.07.2012

Evropský region s 6 miliony obyvatel na ploše 60 000 km 2 ve třech státech se dvěma odlišnými jazyky založilo v sobotu 30. června sedm sousedících regionů.

Po čtyřech letech příprav stvrdili podpisem společných stanov političtí zástupci kraje Jihočeského, Plzeňského, Vysočiny, Horních Rakous, Dolních Rakous, Dolního Bavorska a Horní Falce vznik Evropského regionu Dunaj - Vltava. Slavnostní akt se uskutečnil v sobotu v hornorakouském Linci, a to symbolicky na palubě lodi Regina Danubia.

Společný euroregion vzniká jako pracovní společenství pro trilaterární spolupráci, kde každý region převezme odpovědnost za dvě hlavní tematické oblasti z osmi. Jihočeský kraj si podle slov hejtmana Jiřího Zimoly prosadil vedle oblasti turismu především dopravu a mobilitu.

„Fakt, že se spojujeme se silnými partnery nám dává šanci, že tento euroregion bude mít nepřeslechnutelný hlas i v evropských institucích. Proto, aby posílila výměna zkušeností mezi školami či spolupráce univerzit, aby se pracovní trh stal flexibilnějším a lépe fungovala kooperace firem - je důležitá dopravní dostupnost, především pak silniční napojení, které nás Jihočechy trápí nejvíc," řekl po slavnostním podpisu stanov hejtman Jihočeského kraje, který převezme odpovědnost za oblasti turismu, dopravu a mobility.

Zmíněné regiony si již nechaly vypracovat také vícetematickou analýzu celého území. „Úplně poprvé jsou tu nyní dokumenty, které přinášejí jednotná data o celém území tohoto euroregionu. Víme tak například počty ubytovacích zařízení na území Evropského regionu Dunaj - Vltava nebo jeho demografickou mapu populace, " uvedla koordinátorka ERDV za Jihočeský kraj Vladimíra Pavlová. Úkolem nového euroregionu bude především pomáhat stávajícím partnerstvím a zprostředkovávat nová třístranná tak, aby se regiony naučily vzájemně využívat informací a zkušeností svých sousedů.

Slavnostní založení se konalo v rámci dvoudenního lineckého festivalu na Dunaji Donau - Strand - Fest. Součástí bohatého programu festivalové slavnosti je byla například výstava na lodi Negrelli, dětská pirátská show nebo tradiční rybí trh. V rámci turisticko- gastronomických ochutnávek jednotlivých regionů představili Jihočeši u sousedů tradiční zelňáky a borůvkové koláče.

Creative Commons       Copyright (C) 2017 Jihočeský kraj        Mapa webu        Prohlášení o přístupnosti stránek               Kontaktujte webmastera        Úvodní stránka       
Zákazky na profilu zadavatele Jihočeský kraj
neveřejný portál kraje
youtube kanál
profil kraje na facebooku