Jihočeský kraj - oficiální server provozovaný Krajským úřadem

Textová verze stránek

Navigace - nejvy‘‘í úroveň - výběr sekce

obrázkový předěl

obrázkový předěl
Foto: Hlavním cílem programu ROP Jihozápad je zvýšení konkurenceschopnosti a atraktivity regionu v zájmu zvyšování kvality života jeho obyvatel. (52.74 KB)
Kraj bude chtít od ministerstva financí zpět 150 milionů
6.03.2013

O navrácení 150 milionů korun, a třeba i soudní cestou, bude s největší pravděpodobností usilovat Jihočeský kraj. Uvedenou částku zaplatil ministerstvu financí jako sankci za chyby, které podle státních úředníků a policie udělala Regionální rada regionu soudržnosti Jihozápad při rozdělování dotací v rámci II. a III. výzvy Regionálního operačního programu Jihozápad (ROP).

Podnět pro podání žaloby k nejvyššímu státnímu zastupitelství proti ministerstvu financí už schválila Rada Jihočeského kraje. Celou věc ještě musí na svém jednání 7. března posvětit krajští zastupitelé. Svůj postup Jihočeský kraj konzultuje s Plzeňským krajem, kde se ve stejné kauze jedná o sumu ve výši 95 milionů.

Zmíněný problém odstartoval zhruba před dvěma roky na základě obvinění dnes již bývalého ředitele Úřadu regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad Jiřího Trnky a s tím související údajné manipulace s projekty ve II. a III. výzvě ROP. Ministerstvo financí kvůli tomu vystavilo regionální radě a úřadu regionální rady tzv. korekci - zkrácení dotací, o 150 a 95 milionů korun.

Úřad regionální rady ale tak vysokými prostředky na korekci nedisponoval a požádal o pomoc kraje. Korekci kraje uhradili, aby nebylo blokované vypisování a proplácení dalších výzev. Už od počátku ale úhradu korekce kritizoval jihočeský hejtman Jiří Zimola. Je totiž přesvědčen o tom, že region soudržnosti je státní instituce, proto by za jeho chyby neměly nést odpovědnost kraje. Byla to ale jediná cesta jak zachránit některé započaté projekty závislé na evropských dotacích. „Korekce od počátku směřovala vůči regionální radě a úřadu regionální rady soudržnosti, proto opět zdůrazňuji, že kraj tady žádnou chybu neudělal. Ten tyto zkrácené dotace pouze pokryl ze svého," vysvětluje Zimola. „V opačném případě by totiž hrozilo zastavení přílivu evropských dotací a mnozí žadatelé - nejen kraj, ale i obce či občanská sdružení, by zůstaly zcela bez prostředků," dodal.

Jihočeský kraj tak musel zbytečně vyplatit 150 milionů korun, které mohl užitečněji využít na jiném místě. I proto se jich chce nyní domáhat třeba i soudní cestou. „Od začátku jsme totiž přesvědčeni, že jsme se jako kraj ničím neprovinili a peníze budeme chtít zpět," uzavřel Zimola.

Regionální operační program (ROP) regionu soudržnosti Jihozápad je jedním ze sedmi regionálních operačních programů České republiky, které od roku 2007 slouží k podpoře hospodářského a sociálního rozvoje. Program ROP Jihozápad podporuje dotacemi z Evropského fondu pro regionální rozvoj projekty na území Jihočeského a Plzeňského kraje. Hlavním cílem programu ROP Jihozápad je zvýšení konkurenceschopnosti a atraktivity regionu v zájmu zvyšování kvality života jeho obyvatel. Pro program ROP Jihozápad je na období 2007 - 2013 vyčleněno 18,4 miliard korun.

Creative Commons       Copyright (C) 2017 Jihočeský kraj        Mapa webu        Prohlášení o přístupnosti stránek               Kontaktujte webmastera        Úvodní stránka       
Zákazky na profilu zadavatele Jihočeský kraj
neveřejný portál kraje
youtube kanál
profil kraje na facebooku