Jihočeský kraj - oficiální server provozovaný Krajským úřadem

Textová verze stránek

Navigace - nejvy‘‘í úroveň - výběr sekce

obrázkový předěl

obrázkový předěl
Lužnici čeká kulminace, na ostatních místech již začaly práce po povodních
5.06.2013


Ve středu v 8 hodin opět zasedal krizový štáb Jihočeského kraje. „Kritický je stále stav na Lužnici, jsme v plné pohotovosti ve Veselí nad Lužnicí, kde čekáme kulminaci nad čtvrtečním ránem, na vrcholu je také Nežárka. Naopak voda v Bechyni či Písku mírně klesá," popisuje aktuální stav jihočeský hejtman Jiří Zimola.

Přehrady v Římově a Husinci udržují odtok a přítok na stejné úrovni, hladina Lipna je na maximu, důvodem setrvalého stavu hladiny vody je, stejně jako v případě rybníků, silně podmáčená půda.

„Naplno jsme již spustili intenzivní práce související s odstraňováním následků povodně," říká Jiří Zimola. „Panel neziskových organizací začal s rozvozem humanitárních dodávek a čisticích prostředků, např. do Vodňan a Bavorova. Ode dneška funguje i nové krajské povodňové konto pomoci - 70 70 70 70 70/0300 u ČSOB. Co nejdříve začnou lidem v nouzi rovněž odcházet finanční prostředky z krizové rezervy v rozpočtu kraje," dodal hejtman.

Hasiči v těchto hodinách hlavně odčerpávají vodu a do postižených obcí již vyslali tým psychologů. Na pomoc přijíždí také 40 jednotek dobrovolných hasičů z jiných regionů a na cestě do jižních Čech jsou tlaková mycí zařízení. Policie má i nadále ve službě 400 policistů, vojáci Armády ČR pomáhají v Bechyni.

Železniční spojení je na území Jihočeského kraje plně zprovozněno, na silnicích je uzavřeno 11 méně frekventovaných úseků a dopravní experti začínají monitorovat stav mostů. Stále je odstaveno 11 vodních zdrojů, důkladná asanace bude nutná u 46 čistíren odpadních vod a kanalizačních stanic. Krajská hygienická stanice sleduje situaci v průmyslových a zemědělských podnicích a mezi obyvatele distribuuje informační letáky.

V souvislosti s povodněmi nebyla v jižních Čechách zaznamenána žádná ekologická havárie. Lesy jsou nicméně silně podmáčené, doporučuje se proto omezit individuální vstup.

Příští zasedání krizového štábu se koná v pátek 7. 6. 2013 v 8 hodin.

Creative Commons       Copyright (C) 2017 Jihočeský kraj        Mapa webu        Prohlášení o přístupnosti stránek               Kontaktujte webmastera        Úvodní stránka       
Zákazky na profilu zadavatele Jihočeský kraj
neveřejný portál kraje
youtube kanál
profil kraje na facebooku