Jihočeský kraj - oficiální server provozovaný Krajským úřadem

Textová verze stránek

Navigace - nejvy‘‘í úroveň - výběr sekce

obrázkový předěl

obrázkový předěl
Foto: Vltavotýnské výtvarné dvorky představí díla 83 autorů z šesti zemí. (64.02 KB)
Vltavotýnské výtvarné dvorky představí díla 83 autorů z šesti zemí
25.06.2014

Slavnostní vernisáží zahájí v sobotu 28. června v 16 hodin Městská galerie U Zlatého slunce v Týně nad Vltavou letošní dvacátý jubilejní ročník Vltavotýnských výtvarných dvorků. Prodejní přehlídka volného a užitného umění, jejímž generálním partnerem je Jaderná elektrárna Temelín Skupiny ČEZ, představí díla 83 autorů z šesti zemí a potrvá do 24. srpna.

„Na výstavě je zastoupena malba, kresba, ilustrace, grafika, plastika, keramika, sklo, textil, fotografie a knižní vazba. Svá díla zde vystavují naši přední autoři, například Adolf Born, Olbram Zoubek, Karel Demel, Michael Rittstein nebo umělecký fotograf Jan Saudek a Sára Saudková. Mladší generaci zastupují akademičtí sochaři Bohumil Eliáš, Jakub Flejšar, Michal Trpák či Petr Schel. Vedle domácích umělců zde prezentují své práce také výtvarníci z Německa, Moldávie, Švédska, Španělska a Kanady," uvedla galeristka a kurátorka výstavy Marie Hanušová.

Na vernisáži zahraje Martin Kumžák QUINTET s Naďou Wepperovou jako předzvěst připravovaného Jihočeského jazzového festivalu ČEZ JAZZ 2014. „Vltavotýnským výtvarným dvorkům je již dvacet let a za tu doby si tato výstava, výjimečná šíří svého záběru a výběrem autorů dávno přesahujícím hranice České republiky, získala prestiž nejen mezi odborníky, ale i širokou laickou veřejností. Dvorky dokazují, že i na malém městě lze organizovat špičkové kulturní projekty i s unikátní kontinuitou. Poděkování patří paní galeristce Marii Hanušové, která je autorkou tohoto projektu a která v průběhu svého působení v Městské galerii zrealizovala celkem 254 výstav. Mé poděkování zastupitelům města, kteří dlouhodobě Dvorky podporují i všem přátelům a partnerům, mezi něž tradičně patří Skupina ČEZ," zdůraznil starosta Týna nad Vltavou Milan Šnorek.

Součástí výstavy je vydání reprezentativního katalogu umělců. Záštitu XX. Vltavotýnským výtvarným dvorkům poskytlo Ministerstvo kultury ČR, jihočeský hejtman Jiří Zimola a senátoři Tomáš Jirsa a Jiří Šesták a tradičním generálním partnerem je Jaderná elektrárna Temelín Skupiny ČEZ.

„Dvorky si mezi milovníky výtvarného umění a výtvarníky vytvořily vynikající pověst. Jsou příkladem toho, že významní umělci od nás i ze zahraničí přivezou rádi svá díla tam, kde najdou odhodlané, zapálené a fundované lidi. A Týn se takovým místem, díky aktivitě Městské galerie U Zlatého slunce, za dvě desetiletí opravdu stal," řekl Petr Šuleř, manažer komunikace JE Temelín Skupiny ČEZ.

Galerie ART CLUB Marie Hanušové zahájila svoji činnost v roce 1994 jako soukromý subjekt. Od roku 1996 na její činnost navázala Městská galerie ART CLUB, nyní U Zlatého slunce. Do současné doby se na 254, jak samostatných, tak i kolektivních výstavách, představilo více než 600 profesionálních výtvarných umělců.

 

 

Creative Commons       Copyright (C) 2017 Jihočeský kraj        Mapa webu        Prohlášení o přístupnosti stránek               Kontaktujte webmastera        Úvodní stránka       
Zákazky na profilu zadavatele Jihočeský kraj
neveřejný portál kraje
youtube kanál
profil kraje na facebooku