Jihočeský kraj - oficiální server provozovaný Krajským úřadem

Textová verze stránek

Navigace - nejvy‘‘í úroveň - výběr sekce

obrázkový předěl

obrázkový předěl
Foto: Kvůli kritické situaci v jihočeských MAS svolal na pondělí 15. února hejtman Jiří Zimola mimořádnou tiskovou konferenci. (392.91 KB)
Jihočeský kraj zachraňuje MAS
15.02.2016


Na záchranu chodu místních akčních skupin (MAS) dá letos Jihočeský kraj ze svého rozpočtu osm milionů korun. Částka se skládá z třímilionového daru a pětimilionové návratné půjčky. Supluje tím povinnosti ministerstva pro místní rozvoj (MMR), které je řídícím orgánem MAS.

„Je to doslova volání SOS, není totiž možné, abychom z veřejných rozpočtů dotovali činnost MAS, aniž bychom byli těmi, kdo má jejich chod garantovat. Tím je ministerstvo pro místní rozvoj," zdůraznil hejtman Jiří Zimola na pondělní tiskové konferenci, kterou kvůli znepokojivé situaci v MAS svolal. Obdobné problémy mají přitom i MAS v jiných krajích.

 

Ministryně Šlechtová kvůli tomu dostala otevřený dopis

MAS díky svým projektům přinášejí stamiliony korun z evropských fondů do rozvoje jihočeského venkova. Kromě toho řeší i otázky spojené se zaměstnaností a její podporu. Sociální aspekty má práce s mládeží, se seniory či spolková činnost.
Kromě chybějících peněz na provoz rovněž MAS postrádají strategii od MMR, která by zřetelně formulovala priority a definovala finanční záměry pro plánovací období 2014 až 2020.

„Apelujeme na paní ministryni MMR Karlu Šlechtovou, které jsme zároveň posílali otevřený dopis, aby se tyto věci co nejrychleji vyřešily. Rádi bychom věděli, jestli se s MAS nadále počítá, nebo nikoli. Pokud ano, tak by mělo ministerstvo pro místní rozvoj konečně vyhlásit výzvy, díky kterým budou moci místní akční skupiny uplatňovat své projekty," uvedl Zimola.

 

Bez podpory kraje by MAS Třeboňsko musela ukončit svou činnost

To, že se místní akční skupiny nacházejí v těžké situaci, potvrzuje například Tomáš Novák z MAS Třeboňsko, která je jednou z největších na jihu Čech. „Bez podpory kraje, který nás v tuto chvíli prakticky zachránil, bychom letos museli ukončit svou činnost. Velkou měrou nám ale pomohly jednorázovým finančním darem i naše členské obce," sdělil Novák s tím, že MMR, coby řídící orgán MAS, se k řešení těchto problémů staví dlouhodobě vlažně.

V kraji funguje 17 místních akčních skupin (nepočítáme-li MAS Jemnicko se sídlem mimo jižní Čechy sdružující mimo jiné i šest jihočeských obcí), ve kterých je sdruženo přes 600 obcí. Více informací o MAS najdete na: http://jihoceskemas.cz/ a http://www.risy.cz/cs/krajske-ris/jihocesky-kraj/regionalni-informace/mistni-akcni-skupiny/.

Fotografie ke stažení (.jpg - 2914.81 KB)

Creative Commons       Copyright (C) 2017 Jihočeský kraj        Mapa webu        Prohlášení o přístupnosti stránek               Kontaktujte webmastera        Úvodní stránka       
Zákazky na profilu zadavatele Jihočeský kraj
neveřejný portál kraje
youtube kanál
profil kraje na facebooku