Textová verze stránek

Navigace - nejvy‘‘í úroveň - výběr sekce

obrázkový předěl

Foto aktualita (215.76 KB)
Vítězi krajského kola Logické olympiády v Jihočeském kraji se stali Klára Nováková, Václav Maštera a Šimon Pužej
6.11.2017

V pátek 3. listopadu se v Kruhovém sále zastupitelstva Jihočeského kraje v Českých Budějovicích uskutečnilo krajské kolo jubilejního 10. ročníku Logické olympiády pořádané Mensou ČR. Ve třech kategoriích se utkalo celkem 120 regionálně nejúspěšnějších řešitelů, kteří v nominačním kole obstáli v tvrdé konkurenci 2748 soutěžících z celého Jihočeského kraje.

V kategorii A nad celkem 40 soutěžícími z prvního stupně základních škol zvítězila Klára Nováková ze ZŠ a MŠ Dobrá voda u Českých Budějovic, na druhém místě v této kategorii se umístil Kraštof Brand ze ZŠ Dukelská ve Strakonicích a třetí místo vybojovala Dana Mašterová ze ZŠ Františka Křižíka v Bechyni.
V kategorii B – druhý stupeň základních škol a odpovídají ročníky víceletých gymnázií zvítězil nad 40 svými vrstevníky Václav Maštera z Gymnázia Pierra de Coubertina v Táboře, druhý byl Ondřej Sukdol z Gymnázia J.V. Jirsíka v Českých Budějovicích, třetí místo obsadila Simona Meyerová ze ZŠ Františka Křižíka v Bechyni a čtvrté postupové místo patří Markovi Pučejdlovi opět z Gymnázia J.V. Jirsíka.
A v neposlední řadě Šimon Pužej ze ZŠ a Gymnázia Alešova 50, Vodňany na své cestě k vítězství v kategorii C překonal 40 soutěžících ze středních škol Jihočeského kraje. Druhý byl Jonáš Havelka a třetí Anna Kovárnová, oba z Gymnázia Jírovcova 8 v Českých Budějovicích.

Ve svém zápolení budou vítězové pokračovat v celostátním kole konaném v pondělí 27. 11. 2017 již tradičně v Míčovně Pražského hradu. Soutěž je podporována Nadací The Kellner Family Foundation, školou Open Gate a v Jihočeském kraji také těmito partnery: Jihočeský kraj, město České Budějovice, Besip, Jihočeské muzeum, Bosch s.r.o., Kuboušek s.r.o., Jednota, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Jihočeská plavební, Pekárna Srnín, Motosport Chýnov, Knihkupectví Dobrovský a Albatros media.

Obliba Logické olympiády stále vzrůstá. Počet registrovaných soutěžících převyšuje 60 tisíc dětí z cca 3 tisíc škol z celé České republiky. “V soutěži nerozhodují naučené znalosti, ale přirozené rozumové schopnosti, a proto se soutěže mohou účastnit děti již od 3 let až po středoškoláky,“ vysvětluje předseda Mensy Martin Sedláček. „Soutěž má za cíl jak odhalovat skryté talenty a pěstovat v žácích samostatné a kreativní myšlení, tak upozorňovat veřejnost na to, že tento typ myšlení je prospěšný celé společnosti a měla by mu být věnována náležitá pozornost,“ doplnil Sedláček.

Mensa je mezinárodní nevládní organizace založená roku 1946 v Oxfordu, která sdružuje lidi s IQ mezi horními dvěma procenty populace. Česká pobočka Mensy existuje od roku 1991 a nyní má již více než 5 000 členů. Zabývá se mimo jiné vzděláváním dětí, podporuje rozvoj nadaných dětí po celé republice, organizuje Logickou olympiádu, zřizuje Kluby nadaných dětí, provádí testování IQ veřejnosti, pořádá letní tábory a jiné akce pro děti a jako jediná Mensa na světě zřizuje vlastní Mensa gymnázium – osmileté gymnázium pro nadané studenty.