Adventní toulky Českou Kanadou posílí tělo a pohladí duši

Částečný recept na to, jak si užít advent v klidu a pohodě, posílit tělo, pohladit duši a v souladu s novými protiepidemickými opatřeními se v maximální možné míře vyhnout explodující koronavirové nákaze, má turistická oblast Česká Kanada. Destinační manažeři jednoho z nejoblíbenějších tuzemských turistických regionů doporučují vzít rozum do hrsti, proočkovanou rodinu do vozu a vyrazit do jižních Čech.

„V žádném případě nezpochybňujeme vládní nařízení, jejichž logickým cílem je v současné situaci omezení kontaktů mezi lidmi. Nabízíme pouze alternativu k místu, kde lze tuto řízenou izolaci celých rodin strávit. Jsme přesvědčeni, že lepší, než sedět doma v bytě na lidmi přeplněném sídlišti, je využít nabídky pěších výletů a vydat se do přírody tam, kde lze potkat méně lidí,“ uvedla produktová manažerka turistické oblasti Česká Kanada Kateřina Brůžková.

Přírodní park Česká Kanada disponuje rozsáhlou sítí pěších tras, přesto v tomto období není nutné denně urazit desítky kilometrů pěšky. Stačí tiše vnímat pozitivní vliv lesa na naši psychiku. Přivonět ke kůře stromů a zaposlouchat se do šumění větví. Posadit se na pařez a sledovat paprsky slunce pronikající mezi větvemi. I psychika je důležitá pro imunitu organismu.

Ráz zdejší krajiny je jako stvořený k delším či kratším výletům, návštěvě památek a toulkám přírodou. Loudat se lze historickými městy, jejich užším i širším okolím, bez nutnosti střetávat se s davy návštěvníků. Česká Kanada nabízí současně adventní atmosféru vánočně vyzdobených center měst, ale i dostatek úniku do samoty. Do krajiny plné lesů, rybníků a četných vodních toků, skal, solitérních kamenů a unikátních přírodních útvarů, vyhlídek a zákoutí.

„Nikoho určitě nezklame romantická procházka po památkách v Jindřichově Hradci za historickými domy, kterou lze zakončit třeba u malého vyřezávaného betléma na náměstí. Nevšední zážitek skýtá i Nová Bystřice s nádherným velkým dřevěným betlémem opět na náměstí. Zmiňovat snad ani není třeba návštěvu Slavonic. Jejich historického náměstí a okolí v předvánočním čase,“ poznamenala Brůžková. Klasickým jednodenním adventním výletním formátem s velkou i malou procházkou může být pohádkový špacír dačickým zámeckým parkem, nebo naučnou stezkou kolem Dačic.

Z města co by kamenem dohodil do lesa

Naučná stezka dlouhá přibližně 13 kilometrů nabízí trasu po přírodních zajímavostech města Dačice a jeho bezprostředního okolí. Propojuje přírodní památky Toužínské stráně, Moravská Dyje a Dubová stráň a další přírodně hodnotná místa. Stezka je v terénu značena zelenobílým čtvercem rozděleným úhlopříčkou z levého horního rohu do pravého dolního rohu. Informační systém instalovaný na jednotlivých zastávkách je tvořen popisem daného místa a výčtem významných živočichů a rostlin, které se zde vyskytují. Vybraná stanoviště jsou vybavena jednoduchým přístřeškem s lavičkou a stolkem pro krátký odpočinek a občerstvení.

„Nevšední zážitek spojený s vyhlídkou do okolí, na unikátní přírodu České Kanady, na přírodní park, obec Valtínov, na Dačice a Český Rudolec, nabízí rozhledna u Jakuba. Poblíž rozhledny se nachází kaskády rybníků, retenčních nádrží a zajímavé solitérní kameny. Mezi ty nejznámější patří Ďáblova prdel u Terezína, kam vede i jedna z nově vybudovaných naučných stezek,“ dodala Brůžková.

Přímo hříchem by bylo vynechat hrad Landštejn, nyní je již zavřený, ale procházka kolem hradu je kouzelná. Ten byl vybudován na počátku 13. století zřejmě moravskými Přemyslovci jako opěrný bod území na trojmezí Čech, Moravy a Rakouska. Svým pojetím dvou věží propojených palácem, představuje ojedinělý komplex svého druhu v Čechách a je jedním ze tří dochovaných románských hradů u nás. Návštěvníci s dětmi by neměli vynechat návštěvu ZOO Na Hrádečku, domácí ZOO Bejčkův mlýn ve Slavonicích nebo o víkendech a nepříznivém počasí muzeum veteránů v Nové Bystřici. Nabídka je ovšem mnohem širší a prostudovat ji podrobně umožňuje web: www.ckanada.cz .

Turistická oblast Česká Kanada, součást malebných jižních Čech, je ideálním místem nejen pro letní dovolenou. Na své si tu přijdou všechny věkové kategorie, které tu čeká poučení, zábava i dobrodružství. V České Kanadě je možné navštívit města s bohatou historií, nahlédnout za brány hradu Landštejn, zámku Červená Lhota, zámku Dačice a Jindřichova Hradce či vystoupat na některou z městských věží. Česká Kanada, to je také nádherná příroda, která přímo vybízí k objevování. Fascinující krajinné scenérie si lze vychutnat z vlaku jezdícího na úzkokolejce, pěšky nebo z cyklistického sedla. Celá oblast je protkána hustou sítí turistických stezek a cyklotras. V České Kanadě je také zhruba třicítka originálních muzeí a galerií s různým tematickým zaměřením. Mezi světově významné expozice se řadí Krýzovy jesličky v Muzeu Jindřichohradecka a expozice Městského muzea v Dačicích věnovaná první kostce cukru na světě. V Nové Bystřici má své sídlo největší muzeum amerických automobilových veteránů v Čechách.
Více o České Kanadě lze nalézt také na webovém portálu: www.jiznicechy.cz/ceskakanada nebo na facebookovém profilu: www.facebook.com/ckanada.cz .

06.12.2021 Bc. David Hocke