AKTUÁLNĚ z KHS: na Velký pátek 10. dubna byly 3 nové případy. Celkem 139 nemocných, 6 uzdravených

Na jihu Čech zaznamenali za uplynulých 24 hodin hygienici tři nové verifikované případy nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Celkový počet nemocných s diagnózou COVID-19 se tak k páteční 18. hodině v regionu zvýšil na 139. Dva nové případy byly zachyceny na Českobudějovicku a jeden na Jindřichohradecku.

Za uplynulých 24 hodin vyšetřily laboratoře v regionu rekordních 615 nových suspektních vzorků osob, u nichž lékaři vyslovili podezření na možné onemocnění COVID-19. Pozitivní byly tři. V jednom případě se jednalo o rodinný kontakt s již dříve pozitivně testovanou osobou, která je umístěna v karanténě, a v jednom případě o kontakt na pracovišti. Poslední případ byl zjištěn v rámci preventivního vyšetření před plánovaným přijetím k hospitalizaci do nemocnice. Musím bohužel uvést, že dnes zemřel přes veškerou snahu zdravotníků v souvislosti s onemocněním COVID-19 pacient středního věku,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje doc. MUDr. Kvetoslava Kotrbová, PhD.

V porovnání s ostatními kraji ČR z hlediska relativního výskytu onemocnění COVID-19, tedy v počtu pozitivních případů přepočteném na 100 tisíc obyvatel, si jižní Čechy s 21,84 nemocnými na 100 tisíc lidí nadále udržují pozici regionu s nejmenším výskytem onemocnění v republice. Nejvyšší relativní výskyt COVID-19 mezi kraji, konkrétně 101,32 nemocných na 100 tisíc obyvatel, vykazovala k páteční 18. hodině Praha.

V souvislosti s velikonočními svátky hygienici připomínají dodržování podmínek prevence v boji s koronavirovou nákazou a varují před jejich podceňováním. „Ztratit obezřetnost by se nám mohlo tvrdě vymstít. V žádném případě ještě zdaleka nemáme vyhráno. V současném období epidemie koronaviru je stále nutné i nadále dodržovat mimořádná opatření Ministerstva zdravotnictví a respektovat nastavená hygienická pravidla. Jedině tak může pokračovat zpomalování nákazy onemocněním COVID-19 na našem území,“ zdůraznila Kvetoslava  Kotrbová. Klíčová jsou tři základní pravidla: Nošení ochrany nosu a úst ve veřejných prostorech, Udržování odstupu od ostatních na vzdálenost alespoň dva metry. Pravidelné mytí rukou teplou vodou a mýdlem.

K páteční 18. hodině bylo podle verifikovaných dat KHS v regionu mezi nemocnými 81 žen a 58 mužů. „Z celkových 139 nemocných má čtyřiatřicet trvalé bydliště na Strakonicku. Dvaadvacet na  Českokrumlovsku, pětadvacet na Českobudějovicku, dvacet na Prachaticku, čtrnáct na Táborsku, šestnáct na Jindřichohradecku a osm na Písecku,“ konstatovala epidemioložka jihočeské KHS MUDr. Jitka Luňáčková. Celkový počet uzdravených se v regionu v pátek zvýšil na šest, celkový počet úmrtí v souvislosti s COVID-19 na dva případy. Mezi nemocnými je šest dětí ve věku do 14 let. Třináct nemocných je v kategorii od 15 do 24 let, pětadvacet v kategorii od 25 až 34 let, pětadvacet v kategorii od 35 do 44 let, dvacet v kategorii od 45 do 54 let a jednadvacet v kategorii od 55 do 64 let. Celkem 29 nemocných patří do nejohroženější věkové skupiny 65+.

Pro podezření na onemocnění COVID-19 bylo na jihu Čech dosud indikováno k vyšetření celkem 6097 osob. V povinné karanténě se k páteční 18. hodině nacházelo aktuálně 687 Jihočechů,“ doplnila MUDr. Luňáčková.
Počet repatriantů, kteří se vracejí ze zahraničí zpět do vlasti v rámci hromadných repatriací organizovaných Ministerstvem zahraničí a nyní jsou pod dohledem jihočeských hygieniků, se ve čtvrtek a v pátek zvýšil o 19 osob na celkových 116. Nákaza byla v minulých dnech prokázána zatím pouze u jednoho z nich. Všichni směřovali automaticky do nařízené karantény.

Ucelený a pravidelně aktualizovaný přehled o vývoji nákazy COVID – 19 v regionu lze nalézt na webových stránkách KHS Jihočeského kraje na adrese: https://www.khscb.cz. Celostátní data nabízejí webové stránky Ministerstva zdravotnictví: https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19 . Ve zveřejňovaných statistikách aktuálního počtu onemocnění COVID-19 dochází mezi webovými stránkami Ministerstva zdravotnictví a hygienických stanic k mírným odlišnostem. Ty jsou dány použitou metodikou: Zatímco MZ uvádí aktualizované údaje z průběžných hlášení nových případů pozitivity u osob s trvalým pobytem v Jihočeském kraji od všech vyšetřujících laboratoří, KHS zveřejňují nové případy, vyšetřované v regionu a to po jejich verifikaci.

Aktuální situace výskytu COVID-19 v Jihočeském kraji - údaje k 10. 4. 2020, 18. hod.:

Celkový počet potvrzených případů                       139    (denní přírůstek    +3)
Celkový počet osob indikovaných k testování        7097
Počet testovaných vzorků za 24 hod.                     615
Počet karantén (aktuálně)                                       687
Celkový počet uzdravených:                                   6    (denní přírůstek    +1)
Celkový počet úmrtí v souvislosti s COVID-19        2    (denní přírůstek    +1)

Pozitivní případy v regionu po okresech:

Strakonicko              34    (denní přírůstek    0)
Českokrumlovsko     22    (denní přírůstek    0)
Českobudějovicko    25    (denní přírůstek   +2)
Prachaticko               20    (denní přírůstek    0)