Text na řeč

AKTUÁLNĚ z KHS: v neděli 17. května byla epidemiologická situace znovu klidná, žádní nově pozitivní ani vyléčení

Za uplynulých 24 hodin hygienici na jihu Čech nezaznamenali žádný nově potvrzený případ nákazy koronavirem SARS-CoV-2 ani nově uzdravené. Všechny klíčové statistické údaje, týkající se onemocnění COVID-19 v regionu, zůstaly i v neděli, až na počty testů, stejné jako v pátek a v sobotu.

Kumulativní počet nemocných s diagnózou COVID-19 se k nedělní 18 hodině udržel na úterních 180, počet uzdravených a aktuálně pozitivních na pátečních 148 a 26. „Od sobotního do nedělního večera vyšetřily laboratoře v regionu 49 nových suspektních vzorků. Pozitivní nebyl opět žádný, již pátý den v řadě,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje  Kvetoslava Kotrbová.

Ze stávajících 26 aktivních případů COVID-19 na jihu Čech je jich aktuálně evidováno 17 na Prachaticku, čtyři na Českobudějovicku, čtyři na Táborsku a jeden na Jindřichohradecku. Strakonicko, Českokrumlovsko a Písecko hlásí aktuální nulu.

V porovnání s ostatními kraji z hlediska relativního výskytu COVID-19, tedy v počtu pozitivních případů přepočtených na 100 tisíc obyvatel regionu, si jižní Čechy nadále udržují s 28,09 nemocnými na 100 tisíc obyvatel (k nedělní 18. hodině) pozici regionu s výrazně nejnižším výskytem COVID-19 a vysokým podílem uzdravených. V kraji se již vyléčily více než čtyři pětiny všech nakažených, celkově v republice jsou to asi dvě třetiny.

„Pro podezření na onemocnění COVID-19 bylo na jihu Čech dosud indikováno k vyšetření celkem 14 516 osob. V povinné karanténě se k nedělní 18. hodině nacházelo aktuálně 176 Jihočechů. Počet vyšetřených samoplátců se na jihu Čech v sobotu zvýšil o 44 na celkových 2534“ konstatovala epidemioložka jihočeské KHS Jitka Luňáčková.
Pro potřeby přeshraničních pracovníků zřídila KHS informační linku na čísle 736 514 326. Samoplátci se mohou nyní nechat testovat na hraničním přechodu s Rakouskem  v Dolním Dvořišti, na hraničním přechodu s Německem ve Strážném a v odběrových místech jihočeských nemocnic. V krajském městě mají samoplátci také odběrová místa před areálem výstaviště a v ulici U tří lvů.

Podle verifikovaných dat krajské hygienické stanice bylo v neděli večer na jihu Čech mezi nemocnými COVID-19 kumulativně 105 žen a 75 mužů. Z celkových 180 dosud potvrzených případů je 41 z Českobudějovicka, 37 ze Strakonicka, 35 z Prachaticka, 22 z Českokrumlovska, 19 z Táborska, 17 z Jindřichohradecka a devět z Písecka. Mezi pozitivně testovanými v kraji je dosud kumulativně deset dětí ve věku do 14 let. Šestnáct nemocných je v kategorii od 15 do 24 let, devětadvacet v kategorii od 25 až 34 let, osmadvacet v kategorii od 35 do 44 let, sedmadvacet v kategorii od 45 do 54 let a jednatřicet v kategorii od 55 do 64 let. Celkem 39 nemocných patří do nejohroženější věkové skupiny 65+. Kumulativní počet Jihočechů, kteří se vrátili ze zahraničí zpět do vlasti v rámci hromadných repatriací i samostatně a byli, či ještě jsou, pod dohledem jihočeských hygieniků zůstal v neděli beze změny na celkových 343.

„Je příjemné, že se po dlouhých týdnech plného soustředění na vývoj kolem koronaviru můžeme s koncem nouzového stavu a pozitivním epidemiologickým vývojem začít soustředit i na další témata, která k naší sezónní činnosti neodmyslitelně patří. Jak víte, od konce června budou zahájeny aktivity letní dětské rekreace.  U nás v jižních Čechách se rekreuje nejvíce dětí ze všech krajů a bezpečné zajištění prázdninových táborů bude letos mnohem náročnější pro organizátory i pro nás zdravotníky a hygieniky. V tomto týdnu proto připravíme informační linku pro organizátory, kterým samozřejmě nabídneme konzultace a poradenství a nad rámec dosavadní praxe již domlouváme na léto spolupráci například s kolegy ze Zdravotního ústavu se sídlem v Ústí nad Labem,“ nastínila další pracovní priority jihočeských hygieniků ředitelka KHS Kvetoslava Kotrbová.            

Štítky