AKTUÁLNĚ z KHS: v pátek 17. dubna pouze 1 nový případ. Celkem 158 nemocných, 47 uzdravených

Na jihu Čech zaznamenali za uplynulých 24 hodin hygienici pouze jeden nový potvrzený případ nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Celkový kumulativní počet nemocných s diagnózou COVID-19 se tak k páteční 18. hodině v regionu zvýšil na 158. Přibylo také 11 nově uzdravených.

Za uplynulých 24 hodin vyšetřily laboratoře v regionu 288 nových suspektních vzorků osob s podezřením na možné onemocnění COVID-19. Pozitivní byl jediný. Šlo o osobu s trvalým bydlištěm na Českobudějovicku, kde se celkový počet nemocných s COVID-19 zvýšil na čtyřicet. Českobudějovicko je v současné době mezi sedmi jihočeskými okresy oblastí s nejvyšším výskytem onemocnění v kraji. Dobrou zprávou je, že nám začíná přibývat uzdravených, tedy osob, které i po dvou testech se čtyřiadvacetihodinovým odstupem již nevylučují virus a jsou tedy neinfekční,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje doc. MUDr. Kvetoslava Kotrbová, PhD.

Do statistické bilance COVID-19 na jihu Čech přibylo v pátek dalších jedenáct nově uzdravených, čímž se počet Jihočechů, jejichž organismu se podařilo koronavirus porazit, zvýšil na celkových 47. V porovnání s ostatními kraji České republiky z hlediska relativního výskytu COVID-19, tedy v počtu pozitivních případů přepočtených na 100 tisíc obyvatel regionu, si jižní Čechy s 24,81 nemocnými na 100 tisíc obyvatel k páteční 18. hodině nadále dlouhodobě udržují pozici regionu s nejnižším výskytem COVID-19 v ČR.

„Pro podezření na onemocnění COVID-19 bylo na jihu Čech dosud indikováno k vyšetření celkem 8552 osob. V povinné karanténě se k páteční 18. hodině nacházelo aktuálně 493 Jihočechů,“ konstatovala epidemioložka jihočeské KHS MUDr. Jitka Luňáčková.

K páteční 18. hodině bylo podle verifikovaných dat KHS na jihu Čech mezi nemocnými 92 žen a 66 mužů. Z celkových 158 nemocných je 40 z Českobudějovicka, 35 ze Strakonicka, 23 z Prachaticka, 22 z Českokrumlovska, 16 z Jindřichohradecka, 14 z Táborska a osm z Písecka. Mezi nemocnými je osm dětí ve věku do 14 let. Třináct nemocných je v kategorii od 15 do 24 let, šestadvacet v kategorii od 25 až 34 let, sedmadvacet v kategorii od 35 do 44 let, pětadvacet v kategorii od 45 do 54 let a pětadvacet v kategorii od 55 do 64 let. Celkem 34 nemocných patří do nejohroženější věkové skupiny 65+.

Počet repatriantů, kteří se vrátili ze zahraničí zpět do vlasti v rámci hromadných repatriací organizovaných Ministerstvem zahraničí a nyní jsou pod dohledem jihočeských hygieniků, se v pátek zvýšil o 13 osob na celkových 183 a další stále přijíždějí. „Nákaza byla v minulých dnech prokázána zatím stále jen u jednoho z nich. Všichni směřovali automaticky do nařízené karantény,“ doplnila MUDr. Luňáčková.

Ucelený a pravidelně aktualizovaný přehled o vývoji nákazy COVID – 19 v regionu lze nalézt na webových stránkách KHS Jihočeského kraje na adrese: https://www.khscb.cz. Celostátní data nabízejí webové stránky Ministerstva zdravotnictví: https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19 .

Přehled situace v kraji naleznete ZDE .

17.04.2020 Bc. David Hocke