AKTUÁLNĚ z KHS: v pondělí 11. května opět nula

Za uplynulých 24 hodin hygienici na jihu Čech opět nezaznamenali žádný nově potvrzený případ nákazy koronavirem SARS-CoV-2.

Kumulativní počet nemocných s diagnózou COVID-19 se tak k pondělní 18. hodině již čtvrtý den v řadě nezměnil a zůstal na čtvrtečních 177. Do pozitivní statistiky navíc přibylo pět nově uzdravených, čímž se počet těch, jejichž organismus koronavirus porazil, zvýšil k pondělnímu večeru v regionu na 140. Aktuálně pozitivních zůstává pouze 31 Jihočechů.

„Od nedělního do pondělního večera vyšetřily laboratoře v regionu 68 nových suspektních vzorků. Pozitivní nebyl žádný, uzdravilo se pět pacientů s COVID-19 z Českobudějovicka,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje  Kvetoslava Kotrbová.

Ze stávajících 31 aktivních případů COVID-19 na jihu Čech je jich aktuálně evidováno čtrnáct na Prachaticku, osm na Českobudějovicku, pět na Táborsku, dva na Strakonicku, jeden na Písecku, jeden na Jindřichohradecku. Českokrumlovsko je v současné době okresem bez evidovaného aktuálního onemocnění.

V porovnání s ostatními kraji z hlediska relativního výskytu COVID-19, tedy v počtu pozitivních případů přepočtených na 100 tisíc obyvatel regionu, si jižní Čechy i nadále udržují s 27,62 nemocnými na 100 tisíc obyvatel (k pondělní 18. hodině) pozici regionu s nejnižším výskytem COVID-19 a vysokým podílem uzdravených v ČR. V kraji se již vyléčily prakticky čtyři pětiny všech nakažených.

Pro podezření na onemocnění COVID-19 bylo na jihu Čech dosud indikováno k vyšetření celkem 13 566 osob. V povinné karanténě se k pondělní 18. hodině nacházelo aktuálně 245 Jihočechů. Počet vyšetřených samoplátců se na jihu Čech v pondělí zvýšil o 37 na celkových 1665,“ konstatovala epidemioložka jihočeské KHS Jitka Luňáčková.
Kvůli zájmu přeshraničních pracovníků o testování zřídila KHS informační linku na čísle 736 514 326. Samoplátci se mohou nechat testovat na hraničním přechodu s Rakouskem  v Dolním Dvořišti, nově na hraničním přechodu s Německem ve Strážném a v odběrových místech všech jihočeských nemocnic. K dispozici jsou další odběrová místa pro samoplátce v krajském městě. Ti mohou využít odběrové místo před areálem výstaviště nebo v ulici U tří lvů.  Kvůli velkému zájmu o testování byla provozní doba odběrového místa u výstaviště aktuálně rozšířena do 17 hodin.

V činnosti je i informační linka pro Jihočechy, kteří zajíždějí za prací do Plzeňského kraje, kde je výskyt onemocnění, především na Domažlicku, výrazně vyšší. Na čísle 737 206 073 mohou požádat o informace a především o přednostní testování na některém z jihočeských odběrových míst.

Podle verifikovaných dat krajské hygienické stanice bylo v pondělí večer na jihu Čech mezi nemocnými COVID-19 kumulativně 103 žen a 74 mužů. Z celkových 177 dosud potvrzených případů je 41 z Českobudějovicka, 37 ze Strakonicka, 32 z Prachaticka, 22 z Českokrumlovska, 19 z Táborska, 17 z Jindřichohradecka a devět z Písecka.
Mezi pozitivně testovanými je deset dětí ve věku do 14 let. Šestnáct nemocných je v kategorii od 15 do 24 let, osmadvacet v kategorii od 25 až 34 let, osmadvacet v kategorii od 35 do 44 let, sedmadvacet v kategorii od 45 do 54 let a devětadvacet v kategorii od 55 do 64 let. Celkem 39 nemocných patří do nejohroženější věkové skupiny 65+.

„Kumulativní počet Jihočechů, kteří se vrátili ze zahraničí zpět do vlasti v rámci hromadných repatriací i samostatně a byli či ještě jsou pod dohledem jihočeských hygieniků, se v pondělí zvýšil o devět osob na celkových 336,“ doplnila MUDr. Luňáčková.

11.05.2020 Bc. David Hocke