Cepští si brzy ve své kapli znovu poslechnou varhany. Obec získala od kraje na jejich finální opravy 70 tisíc korun

Obec Cep na Třeboňsku získala od Jihočeského kraje dotaci 70 tisíc korun na opravu varhan v kapli sv. Jana Křtitele. Jedná se již o třetí a zároveň finální etapu rekonstrukce tohoto vzácného nástroje. Obnáší mimo jiné opravu měchu, kompletování a ladění. Lidé by se do jeho tónů mohli opět zaposlouchat v říjnu tohoto roku.

V první etapě byla opravena varhanní skříň. Během druhé přišly na řadu vzdušnice, píšťalnice a vzduchové soustavy. I tyto práce Jihočeský kraj dotoval.

„Varhany byly nefunkční, poškozené dřevokazným hmyzem a proto obec znovu požádala o dotaci na rekonstrukci“, uvedl starosta Jan Vobejda. „Už se blíží chvíle, kdy si v Cepu konečně po dlouhé době varhany poslechneme. Jejich rekonstrukci beru jako příkladnou snahu vlastníka pečovat o kulturní památku. Obec nástroj koupila v roce 1875 za 460 zlatých. Kaple sv. Jana Křtitele je veřejně přístupná a každoročně se zde slouží několik mší a pořádají se tu i koncerty“, doplnil Vobejda.

„Celkové náklady na třetí etapu rekonstrukce varhan v Cepu činí 180 290 korun. Krajská dotace tedy pokryje 44,37 % této částky,“ upřesnil náměstek hejtmanky pro kulturu Pavel Hroch. Náměstek zároveň dodal, že se kraj samozřejmě snaží podporovat kulturní památky i jinde. „Například pomůžeme s opravou oltáře v kapli sv. Petra a Pavla v Zechovicích na Strakonicku nebo třeba s restaurováním vzácných obrazů ze sbírek muzea v Netolicích na Prachaticku,“ nastínil Hroch s tím, že krajští zastupitelé pro letošní rok v rámci dotačního titulu Kulturní dědictví vyčlenili pro žadatele 14 milionů korun.

Cep se nachází 12 kilometrů jižně od Třeboně v území chráněné krajinné oblasti CHKO Třeboňsko. Návsi vesnice vévodí rybníček a právě kaple sv. Jana Křtitele, která byla vybudována v letech 1869 až 1871. „Nedaleko se nachází oblíbené pískovny, takže v létě přes Cep jezdí velké množství turistů, kteří se obvykle zastaví na občerstvení v místní hospodě. A kaple s obnovenými varhany by pro ně mohla být dalším lákadlem,“ míní Vobejda.

Více informací o obci Cep naleznete ZDE
Informace o dotacích Jihočeského kraje jsou přístupné na webu Jihočeského kraje.

22.05.2019 Bc. David Hocke