DDM Prachatice v „době covidové“

Mohlo by se zdát, že se v současné „covidové době“ na domečku nic neděje. Opak je však pravdou. S ohledem na vládní nařízení sice nemůžeme vykonávat pravidelnou zájmovou činnost ani organizovat pro děti a veřejnost jednorázové akce, ale snažíme se být s dětmi neustále v kontaktu a připravovat zábavu jinou formou. Především chceme děti i jejich rodiče dostat od počítačů a on-line výuky ven na vzduch, na procházku po městech a jejich okolí. Všechna naše pracoviště jsou zapojená do přípravy různých úkolů, rébusů, kvízů a dobrodružných stezek.

V Netolicích pravidelně zveřejňují stezku s úkoly v okolí Netolic, vyvěšují rébusy a hlavolamy na plot DDM, plot ZUŠ a na stromy na náměstí. Na jarní prázdniny připravila děvčata z domečku navíc „Zvířecí labyrint na Pekle“ – stezku s obrázky a otázkami o zvířatech, a v současné době velice populární malování kamínků. Děti mohou rovněž využít nápady na tvoření zveřejňované na facebookových stránkách DDM Netolice.

Ve Volarech byla v lednu pro širokou veřejnost vyhlášena „Soutěž o nejoriginálnější stavbu ze sněhu“. Děti a jejich rodiče fotografují své výtvory a zasílají je na emailovou adresu DDM. Vzhledem k výborným sněhovým podmínkám letošní zimy jsou sněhové stavby velmi oblíbené a překvapují svou originalitou! O jarních prázdninách proběhly ve Volarech dvě aktivity – „Puzzle“ (na DDM byly připraveny obálky s rozstříhanými obrázky různých koutů Volar, děti je poskládaly a na daném místě se vyfotily) a kvíz s obrázky, otázkami a úkoly s názvem „Jak znám Volary“. Velkou motivací pro tuto hru byla vypsaná výhra – Zájezd do Techmánie pro 40 nejúspěšnějších řešitelů.

Ve Vimperku po celý únor probíhala akce ve spolupráci s městem Vimperk s názvem „Masopustní tvoření“.

A co jsme dětem nabídli my v Prachaticích?

Od 15. ledna po dobu 3 týdnů (do jarních prázdnin) probíhal „Procházkový kvíz“. Každý pátek byly na webových stránkách DDM a města Prachatice zveřejněny detailní fotografie míst v našem městě a jeho okolí a děti měly za úkol místo najít a napsat nám, kde se místo nachází, popř. se u něj vyfotit. Na jarní prázdniny byl zveřejněn „Prázdninový kvíz“, kde děti, za pomoci rodičů, vyluštily šifru s místem a z tohoto místa nám poslaly fotografii. Další prázdninovou aktivitou bylo hledání malovaných kamínků v několika lokalitách ve městě. Kromě hledání kamínků námi namalovaných si děti mohly před DDM vyzvednout čisté bílé kamínky a namalovat si je samy. Ve Strunkovicích nad Blanicí probíhá již od listopadu hra „Najdi, vyfoť, pošli“, kdy jsou každý týden zveřejňovány 3 fotografie různých míst a úkol je z názvu hry jasný.

Žádná aktivita nesmí zůstat bez odměny, proto byly na našich pracovištích pro všechny zúčastněné připraveny diplomy a drobné ceny. Tímto bychom také chtěli poděkovat všem dětem a jejich rodičům, že se do připravených aktivit zapojili a dali nám tím najevo, že naše činnost, i v této těžké době, má smysl.

Kromě zmíněných aktivit, ovlivněných vládními nařízeními, průběžně probíhají okresní kola předmětových soutěží MŠMT, letos v on-line formě. Dále je již v plném proudu příprava letních pobytových i příměstských táborů, na které se všichni již velice těšíme! Kapacity se rychle plní, tak neváhejte a hlaste se!

Všechny naše aktivity, včetně nabídky táborů, můžete sledovat na webových stránkách www.ddm-prachatice.cz.

Autor: Renata Jandová, DDM Prachatice

15.02.2021 Bc. David Hocke