Czech Dutch English German Spanish Ukrainian Vietnamese

Hejtman vyhlásil období zvýšeného nebezpečí vzniku požáru. Platí od pondělí 28. března od 13 hodin do odvolání

Jihočeský hejtman Martin Kuba vyhlásil s účinností od 13. hodiny v pondělí 28. března období zvýšeného nebezpečí vzniku požáru. Platí na území celého kraje do odvolání a stanoví podmínky k zabezpečení požární ochrany v době zvýšeného nebezpečí vzniku požáru. Důvodem jsou mimořádné klimatické podmínky, které způsobilo déletrvající sucho a dlouhodobá absence dešťových srážek.

Poslední dny a týdny jsou na tohle březnové období opravdu nezvykle suché. Proto jsme se pokusili s hasiči obeslat všechny starosty dopisem, aby obyvatele informovali, že například nahlášené spalování odpadu není v této době vhodné právě s ohledem na klimatické podmínky, a že mohou využít svou jednotku ke kontrole hasebního obvodu,“ upřesnil hejtman Kuba.

K tomuto kroku přistoupilo hejtmanství proto, že předchozí apely ze strany obcí či profesionálních a dobrovolných hasičů na své obyvatele, aby dbali zvýšené opatrnosti při zacházení s ohněm v přírodě, nebyly v mnoha případech vyslyšeny. „Bohužel, i během uplynulého víkendu byly zaznamenány další požáry včetně jedné tragické události na Písecku. A i přesto, že jsou dešťové srážky na tento týden hlášeny, jsem se rozhodl pro toto vyhlášení zvýšeného nebezpečí vzniku požáru. Proto prosím vás, všechny Jihočechy, o dodržování uvedených nařízení. Je to pro bezpečí nás všech,“ zdůraznil jihočeský hejtman.

Po dobu účinnosti tohoto rozhodnutí se zakazuje:

• spotřebovávání vody ze zdroje pro hašení požárů k jiným účelům než k hašení
  • používání pyrotechnických výrobků
  • používání jiných zdrojů zapálení, například létající přání, lampiony, pochodně, svítící munice nebo jiné osvětlovací prostředky

Dále se zakazuje na místech se zvýšeným nebezpečím vzniku požáru:

• rozdělávání nebo udržovaní otevřeného ohně (například pálení klestu a kůry, spalování hořlavých látek)
  • kouření (s výjimkou elektronických cigaret)
  • odhazování hořících nebo doutnajících předmětů

Za místa se zvýšeným nebezpečím vzniku požáru se považuje:

• les a jeho okolí do vzdálenosti 50 m od jeho okraje
  • lesopark, park, zahrada a další zeleň
  • souvislý rostlinný porost umožňující další šíření požáru, nebo plocha zemědělských kultur, které jsou svých charakterem schopny vznícení a přenesení požáru
  • objekty pro skladování sena, slámy, úsušků nebo obilovin nebo volné sklady sena nebo slámy do objemu 4000 m3

Sankce:
Za nesplnění výše uvedených povinností může orgán, který porušení povinnosti zjistil, uložit pokutu dle zvláštního právního předpisu.

Štítky