Hejtmanka Stráská: Jihočeský kraj ve spolupráci se starosty, Jihočeskými nemocnicemi a KHS připravil 15 tisíc balíčků s respirátory, ústenkami a látkovými rouškami pro nejohroženější skupiny

Lidé se závažnými zdravotními problémy, především chronickým onemocněním, oslabenou imunitou - například onkologicky nemocní, dialyzovaní, osoby s kardiovaskulárním nebo chronickým plicním onemocněním, pacienti po transplantaci či pečující osoby. Lidé, kteří se dnes kvůli nedostatku ochranných prostředků bojí vycházet mimo domov. Právě pro ně připravil Jihočeský kraj v době pokračující koronavirové pandemie projekt Krajská pomoc zranitelným – KPZ. Konkrétně se jedná o 14 782 balíčků, které celkem obsahují přes 200 tisíc kusů ochranných prostředků. Respirátory, jednorázové ústenky a látkové roušky.

Podle hejtmanky Ivany Stráské se tento projekt zrodil na základě toho, že se na ni obraceli a obracejí lidé, především onkologičtí pacienti, kteří se bojí vycházet nebo třeba jít k lékaři na plánovanou kontrolu. Jihočeský kraj dosud zásoboval prostředky zdravotnická zařízení a ústavy sociální  péče. Ve chvíli, kdy získal ochranné prostředky i mimo pravidelné dodávky, okamžitě se rozhodl poslat je k těm, kteří se k prostředkům dostávají obtížně a jsou nejzranitelnější.

„Distribuce pro tyto občany bude zajištěna přímo v tzv. obcích II. a III. typu,“ upřesňuje hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská. „V Českých Budějovicích se pro veřejnost jedná o krajskou hygienickou stanici sídlící Na sadech. Nemocnice balíčky vydává naopak přímo svým pacientům na vybraných odděleních. V Českém Krumlově, Jindřichově Hradci, Písku, Prachaticích, Strakonicích a Táboře je to pak v gesci tamních nemocnic a radnic. Ochranné prostředky se budou dále rozdělovat na městských úřadech v Bechyni, Blatné, Českých Velenicích, Dačicích, Hluboké nad Vltavou, Horní Plané, Kaplici, Lišově, Milevsku, Miroticích, Mirovicích, Mladé Vožici, Netolicích, Nové Bystřici, Nových Hradech, Protivíně, Sezimově Ústí, Slavonicích, Soběslavi, Suchdole nad Lužnicí, Trhových Svinech, Třeboni, Týně nad Vltavou, Veselí nad Lužnicí, Volyni, Volarech, Vimperku, Vodňanech, Vyšším Brodě a Zlivi. Dodávku KPZ získá i Vojenský újezd Boletice.“

„V rámci projektu KPZ jsme se rozhodli trochu pomoci a dát pocit bezpečí pro naše spoluobčany, kteří v době koronavirové pandemie patří k nejohroženější skupině. Dojalo mne, s jakým nadšením se do projektu zapojili naši zaměstnanci, starostové, ředitelé nemocnic. Veliké poděkování!,“ vzkazuje Ivana Stráská.

Balíčky, které zaplnily 215 beden, zkompletovali během dvou dnů pracovníci krajského úřadu.

01.05.2020 Bc. David Hocke