AKTUÁLNĚ z KHS: v pondělí 6. dubna byl 1 nový případ. Celkem 120 nemocných a tři uzdravení

V Jihočeském kraji zaznamenali za uplynulých 24 hodin hygienici jeden nový verifikovaný případ nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Celkový počet nemocných s diagnózou COVID-19 se tak k pondělní 18. hodině v regionu zvýšil na 120. Jižní Čechy si tak nadále udržují pozici regionu s nejnižším relativním výskytem onemocnění COVID-19, tedy s nejnižším počtem případů přepočteným na 100 tisíc obyvatel v ČR.

Podle večerních dat Ministerstva zdravotnictví dosáhl relativní výskyt v regionu 18,88 pozitivních případů na 100 tisíc obyvatel. „Za uplynulých 24 hodin vyšetřily laboratoře v regionu 99 nových suspektních vzorků osob, u nichž lékaři vyslovili podezření na možné onemocnění COVID-19. Pozitivní byl jediný, což lze opět označit za příznivou zprávu pro všechny obyvatele kraje. Pozitivně testovanou osobou je žena z Prachaticka. Zdroj její nákazy zatím zůstává neznámý, pracujeme samozřejmě na jeho zjištění,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje doc. MUDr. Kvetoslava Kotrbová, PhD.

Zítra si připomínáme Světový den zdraví, který se slaví už sedmdesát let od roku 1950, kdy vznikla Světová zdravotnická organizace WHO. Snad ani nemusím prozrazovat, co bych si přála: Pro nás všechny pevné zdraví. Tak to prosím, i přes to letní počasí a nastávající Velikonoce ještě vydržme,“ dodala ředitelka KHS Kvetoslava Kotrbová.

Pro podezření na onemocnění COVID-19 bylo na jihu Čech dosud indikováno k vyšetření celkem 5607 osob. V povinné karanténě se k pondělní 18. hodině nacházelo aktuálně 838 Jihočechů.

Ke stejné hodině bylo podle verifikovaných dat KHS v regionu mezi nemocnými 72 žen a 48 mužů. „Jednatřicet nemocných má trvalé bydliště na Strakonicku, jednadvacet na  Českokrumlovsku, dvacet na Českobudějovicku, šestnáct na Prachaticku, čtrnáct na Táborsku, jedenáct na Jindřichohradecku a sedm na Písecku,“ potvrdila nejnovější bilanci nákazy na jihu Čech epidemioložka jihočeské KHS MUDr. Jitka Luňáčková. Mezi nemocnými je pět dětí ve věku do 14 let. Jedenáct nemocných je v kategorii od 15 do 24 let. Jednadvacet v kategorii od 25 až 34 let, jednadvacet v kategorii od 35 do 44 let, osmnáct v kategorii od 45 do 54 let a sedmnáct v kategorii od 55 do 64 let. Celkem 27 nemocných patří do nejohroženější věkové skupiny 65+.

Pod dohledem jihočeských hygieniků je podle MUDr. Luňáčkové k pondělku celkem 81 repatriantů, kteří se v posledních dnech vrátili ze zahraničí zpět do vlasti v rámci hromadných repatriací organizovaných Ministerstvem zahraničí. Nákaza se v minulých dnech prokázala zatím u jednoho z nich.

Ucelený a pravidelně aktualizovaný přehled o vývoji nákazy COVID – 19 v regionu lze nalézt na webových stránkách KHS Jihočeského kraje na adrese: https://www.khscb.cz. Celostátní data nabízejí webové stránky Ministerstva zdravotnictví: https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19 . Ve zveřejňovaných statistikách aktuálního počtu onemocnění COVID-19 dochází mezi webovými stránkami Ministerstva zdravotnictví a hygienických stanic k mírným odlišnostem. Ty jsou dány použitou metodikou: Zatímco MZ uvádí aktualizované údaje z průběžných hlášení nových případů pozitivity u osob s trvalým pobytem v Jihočeském kraji od všech vyšetřujících laboratoří, KHS zveřejňují nové případy, vyšetřované v regionu a to po jejich verifikaci.

Aktuální situace výskytu COVID-19 v Jihočeském kraji - údaje k 6. 4. 2020, 18. hod.:

Kumulativní počet potvrzených případů             120    (denní přírůstek    +1)
Kum. počet osob indikovaných k testování        5607
Počet testovaných vzorků za 24 hod.                99
Počet karantén (aktuálně)                                 838
Kumulativní počet vyléčených:                          3

Pozitivní případy v regionu po okresech:

Strakonicko              31    (denní přírůstek    0)
Českokrumlovsko    21    (denní přírůstek    0)
Českobudějovicko   20    (denní přírůstek    0)
Prachaticko             16    (denní přírůstek   +1)
Táborsko                 14    (denní přírůstek    0)