AKTUÁLNĚ z KHS: v úterý 7. dubna máme 3 nové případy. Celkem 123 nemocných a 4 uzdravené

Za uplynulých 24 hodin zaznamenali na jihu Čech hygienici tři nové verifikované případy nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Celkový počet nemocných s diagnózou COVID-19 se tak k úterní 18. hodině v regionu zvýšil na 123. Dva nové případy byly zachyceny na Strakonicku a jeden na Písecku.

Za uplynulých 24 hodin vyšetřily laboratoře v regionu 311 nových suspektních vzorků osob, u nichž lékaři vyslovili podezření na možné onemocnění COVID-19. Pozitivní byly tři a ve všech třech případech šlo o nákazu kontaktem s již dříve pozitivně testovanou osobou. Musím bohužel potvrdit informaci, že došlo k prvnímu úmrtí v Jihočeském kraji v souvislosti s COVID-19. Jednalo se o komorbidní pacientku, tedy se souběhem několika velmi závažných onemocnění, ve věkové kategorii 65+. Zaznamenali jsme i jednoho nově uzdraveného pacienta. To znamená, že počet osob, které už ani po dvou opakovaných vyšetřeních nevylučují koronavirus SARS-COV-2, se v regionu zvýšil na čtyři,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje doc. MUDr. Kvetoslava Kotrbová, PhD.

Jižní Čechy jsou tak v rámci České republiky stále krajem s nejnižším relativním výskytem onemocnění COVID-19, tedy s nejnižším počtem případů přepočteným na 100 tisíc obyvatel. Podle večerních dat Ministerstva zdravotnictví dosáhl relativní výskyt v regionu 19,35 pozitivních případů na 100 tisíc obyvatel. Jen pro srovnání. V Praze, kde je nemocných nejvíce, činil relativní výskyt ke stejnému okamžiku 90,96 pozitivních případů na 100 tisíc obyvatel.

„K úterní 18. hodině bylo podle verifikovaných dat KHS v regionu mezi nemocnými 73 žen a 50 mužů. Třiatřicet nemocných má trvalé bydliště na Strakonicku, jednadvacet na  Českokrumlovsku, dvacet na Českobudějovicku, šestnáct na Prachaticku, čtrnáct na Táborsku, jedenáct na Jindřichohradecku a osm na Písecku,“ doplnila epidemioložka jihočeské KHS MUDr. Jitka Luňáčková. Mezi nemocnými je pět dětí ve věku do 14 let. Jedenáct nemocných je v kategorii od 15 do 24 let. Dvaadvacet v kategorii od 25 až 34 let, dvaadvacet v kategorii od 35 do 44 let, osmnáct v kategorii od 45 do 54 let a sedmnáct v kategorii od 55 do 64 let. Celkem 28 nemocných patří do nejohroženější věkové skupiny 65+.

Pro podezření na onemocnění COVID-19 bylo na jihu Čech dosud indikováno k vyšetření celkem 5918 osob. V povinné karanténě se k pondělní 18. hodině nacházelo aktuálně 750 Jihočechů.

Počet repatriantů, kteří se v posledních dnech vrátili ze zahraničí zpět do vlasti v rámci hromadných repatriací organizovaných Ministerstvem zahraničí a nyní jsou pod dohledem jihočeských hygieniků, se v úterý zvýšil o čtyři osoby na celkových 85. Nákaza byla v minulých dnech prokázána zatím pouze u jednoho z nich.

Ucelený a pravidelně aktualizovaný přehled o vývoji nákazy COVID – 19 v regionu lze nalézt na webových stránkách KHS Jihočeského kraje na adrese: https://www.khscb.cz. Celostátní data nabízejí webové stránky Ministerstva zdravotnictví: https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19 . Ve zveřejňovaných statistikách aktuálního počtu onemocnění COVID-19 dochází mezi webovými stránkami Ministerstva zdravotnictví a hygienických stanic k mírným odlišnostem. Ty jsou dány použitou metodikou: Zatímco MZ uvádí aktualizované údaje z průběžných hlášení nových případů pozitivity u osob s trvalým pobytem v Jihočeském kraji od všech vyšetřujících laboratoří, KHS zveřejňují nové případy, vyšetřované v regionu a to po jejich verifikaci.

Aktuální situace výskytu COVID-19 v Jihočeském kraji - údaje k 7. 4. 2020, 18. hod.:

Kumulativní počet potvrzených případů        123    (denní přírůstek  +3)
Kum. počet osob indikovaných k testování    5918
Počet testovaných vzorků za 24 hod.            311
Počet karantén (aktuálně)                              750
Kumulativní počet vyléčených:                       4

Pozitivní případy v regionu po okresech:

Strakonicko        33          (denní přírůstek    +2)
Českokrumlovsko    21    (denní přírůstek    0)
Českobudějovicko    20   (denní přírůstek    0)
Prachaticko        16         (denní přírůstek    0)
Táborsko        14             (denní přírůstek    0)