Cenu hejtmana Jihočeského kraje za zachování a rozvoj lidových tradic obdrželi Jiřina Zikmundová a Miroslav Šobr

V Alšově jihočeské galerii v Hluboké nad Vltavou byly dnes předány Ceny hejtmana Jihočeského kraje za zachování a rozvoj lidových tradic. Ocenění putuje dvěma významným jihočeským osobnostem: Jiřině Zikmundové za řemeslnou činnost v oboru vyšívání lidových krojů a Miroslavu Šobrovi za ruční sečení kosou, udržování tradic jihočeského masopustu a ochotnického divadla. Ceny předal hejtman Martin Kuba: „Jihočeský kraj je krajem tradic, kde se předávají starobylé usedlosti i s nimi spojené hodnoty. U nás se tradice dodržují.“

Ocenění za rozvoj lidových tradic, především vyšívání lidových krojů, za dlouholetou prezentaci jihočeských Blat, získala paní Jiřina Zikmundová. Na cenu hejtmana ji nominoval Blaťácký soubor písní a tanců v Ševětíně, u jehož zrodu v roce 1974 stála. „V první řadě jsem byla překvapená, že si mé práce někdo všiml. Celý Blaťácký soubor, ve kterém působí 45 let, je oblečený mojí rukou. Jeden z mých krojů se dostal dokonce i do Ameriky,“ řekla Jiřina Zikmundová, díky které se dodnes můžeme těšit z blaťáckých lidových krojů, které jsou typické svou nezaměnitelnou výšivkou.

Za udržování řemesel a zvykoslovných tradic, propagaci tradičního sečení kosou, tradice jihočeského masopustu a ochotnického divadla získal ocenění také Miroslav Šobr. Nominaci s jeho jménem zaslala obec Volenice. „Jsem rád, že tyto tradice máme i v dnešní době komu předat. O sečení má zájem spousta lidí. My jsme kvůli tomu založili i Spolek sekáčů a kosců České republiky. A masopust byl před námi a bude jistě i po nás. To je fenomén vesnice, který si lidé nenechají nikdy vzít,“ řekl Miroslav Šobr.

Součástí slavnostní ceremonie bylo i předání ocenění v soutěži „Pět let s Programem obnovy venkova Jihočeského kraje“. Ta měla ukázat, jak byly využívány krajské finanční prostředky v rámci Programu obnovy venkova za období 2016-2020. Do soutěže podalo přihlášku celkem 57 obcí se 155 projekty. Výsledky byly již odtajněny na tiskové konferenci 19. července (psali jsme zde), ale až dnes bylo možné, aby hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba, jeho náměstek pro krajské dotace Pavel Hroch a předseda Spolku pro obnovu venkova Jihočeského kraje Luboš Peterka, předali ocenění a finanční dary starostům vítězných obcí osobně.

27.09.2021 Bc. David Hocke