DIGI den pro jihočeské základní a střední školy otestuje znalosti žáků v oblasti digitálních technologií skrz soutěžní aktivity

Vyzkoušet si základy programování, 3D tisk, nebo práci s digitálním obsahem a zároveň vyhrát pěknou odměnu v soutěžním klání budou moci žáci základních a středních škol na DIGI dnu v Českých Budějovicích. 11. května pro ně totiž Jihočeská hospodářská komora spolu s partnery připravila zábavný, ale zároveň naučný, interaktivní program. Aktivity tak otestují dovednosti a znalosti žáků, které učitelé získávají mimo jiné i skrz vzdělávací workshopy zaměřené na IT a práci s technologiemi.

„Technologie hrají v našich životech stále důležitější roli. Nestačí však jen ovládat aplikace. Je třeba vědět, jak se ovládají bezpečně. Ve spolupráci s partnery jsme proto připravili DIGI den, který nabídne zábavný půldenní program nabitý aktivitami na zvýšení digitálních dovedností a kterým chceme žáky a učitele přilákat k digitálním technologiím,“ říká Luděk Keist, ředitel Jihočeské hospodářské komory (Jhk), a dodává, že podobným aktivitám se chce komora věnovat dlouhodobě, protože do budoucna se bude zvyšovat poptávka po specialistech, kteří aplikace umí naprogramovat, propojit je s dalšími technologiemi a v neposlední řadě také ochránit.

DIGI den pro základní a střední školy pořádá Jihočeská hospodářská komora spolu s partnery 11. května 2022 v českobudějovickém Domě kultury Metropol. Během dopoledního programu se v hlavním sále vystřídá od 9 hodin hned několik základních škol, následně pak od 11 hodin otestují své dovednosti také žáci škol středních. Žáci škol budou mezi sebou soutěžit hned v několika tématech.
Odborníci z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity, Centra kybernetické bezpečnosti, z.ú. a společnosti Zonepi s.r.o. totiž připravili vždy 6 stanovišť. Žáci základních a středních škol si tak například prověří své znalosti o kybernetické bezpečnosti, vyzkouší si programování micro:bitem, 3D tisk a 3D modelování či blokové programování. Obtížnost a úkoly budou přizpůsobeny žákům ze základních a středních škol podle jejich znalostí a věku. Žáci ZŠ se tak zaměří zvlášť na grafiku a práci s digitální fotografií a základy programování s robotem Codey rockey. Zkušenější středoškoláci pak vyzkouší tvorbu digitálního obsahu v trojrozměrném prostoru IT, anebo skrz IoT – tzv. internet věcí, kterým zkusí pomocí programování propojit a například rozsvítit žárovku.

Každá škola svou třídu rozdělí do několika skupin, které budou bojovat o body ve svém tématu, jenž dostanou přiděleno. „Pro účastníky to přitom nebudou novinky. Soutěžním kláním totiž navazujeme na workshopy pro učitele IT, které pořádáme s odborníky z Jihočeské univerzity a díky kterým pak učitelé mohou do výuky přenášet nově nabité dovednosti či aktivity. Právě tyto znalosti pak žáci mohou využít v soutěžním klání a porovnat si tak své dovednostmi s žáky jiných škol,“ vysvětluje Barbora Sejková z Jhk, která v rámci aktivit asistenčního centra Impuls pro kariéru a praxi workshopy organizuje.

Pro všechna témata, ve kterých se mohou pedagogové vzdělávat, jsou navíc vypracovány metodiky včetně pracovních listů. I ostatní školy, které mají zájem, si tak mohou pracovní listy stáhnout na portálu www.impulsprokarieru.cz a oživit výuku na své škole, nebo se připravit na DIGI den v příštím roce. Ten totiž Jihočeská hospodářská komora plánuje zopakovat. 

Žáci, kteří nebudou soutěžit s ostatními týmy z dalších škol, nebo nejsou součástí soutěžních týmů, však o zábavu nepřijdou. Své spolužáky budou moci podpořit fanděním, nebo využít doprovodný program na volných interaktivních stanovištích. „Pro ty nejlepší soutěžící pak máme připravenou odměnu, a samozřejmě pro všechny účastníky bude k dispozici občerstvení a zábavně strávené dopoledne,“ láká na akci Barbora Sejková.

DIGI den pořádá komora v rámci projektu Implementace Krajského akčního plánu Jihočeského kraje III, který je spolufinancován Evropskou unií. Program naleznete zde.

06.05.2022 Bc. David Hocke