Hejtmanka Stráská k rekonstrukci vlakového nádraží v Českých Budějovicích: Odkaz našich předků si péči zaslouží

Slavnostním zahájením odstartovala dnes rekonstrukce výpravní budovy vlakového nádraží v Českých Budějovicích. Stavební práce potrvají do konce roku 2022 a vyžádají si náklady okolo 690 milionů. Cílem rozsáhlé modernizace budovy je hlavně zvýšení komfortu pro cestující, zlepšení podmínek pro zaměstnance drah, optimalizace prostor pro přepravní služby, lepší využití ploch a úspora energií.

Zahájení mnoho let odkládané rekonstrukce kvituje s povděkem i hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská. „Žijeme ve zvláštním světě, kdy jsme začali dělit věci na užitečné a krásné. Když se podívám kolem sebe, čím dál častěji si uvědomuji, že naši předkové uměli udělat věci užitečné i krásné. Přesně to je případ i tohoto nádraží, které já osobně využívám přes padesát let. A pokaždé si uvědomím, jak je tato budova krásná. Jestli si něco zaslouží naši péči, tak jsou to přesně tyto krásné věci, které nám zanechali naši předkové. Velmi mě proto těší, že naše apely byly vyslyšeny a konečně přichází rekonstrukce této jedinečné budovy spojené se jménem prezidenta Masaryka, z něhož se jezdilo už od počátku provozu do tak vzdálených míst jako je italský Terst,“ uvedla hejtmanka.

„Ve spolupráci s Národním památkovým ústavem chceme této budově vrátit lesk, který měla po svém dokončení před více než 110 lety a zároveň zajistit cestujícím, návštěvníkům nádraží i zaměstnancům důstojné prostředí odpovídající 21. století“, řekl Jiří Svoboda, generální ředitel Správy železnic, v jejímž majetku stanice od roku 2016 je.

Pro jihočeskou dopravu je oprava této budovy klíčová hlavně proto, že se jedná o vstupní bránu do krajského města. „Jako rodilý Budějičák jsem opravu rád, že první dojem každého návštěvníka našeho města se díky této rekonstrukci významně zlepší,“ uvedl krajský radní pro dopravu Jiří Švec s tím, že se jedná o jednu z posledních nádražních budov v krajských městech, která ještě neprošla rekonstrukcí.

20.07.2020 Bc. David Hocke