Jihočeši v roce 2020 odevzdali na recyklaci téměř 98 tun baterií

V roce 2020 odevzdali lidé v Jihočeském kraji k recyklaci 97 914 kilogramů použitých baterií. Prostřednictvím sběrné sítě společnosti ECOBAT v přepočtu každý obyvatel odevzdal zhruba šest tužkových baterií typu AA. Meziročně se množství baterií vytříděných kraji zvýšilo o 3 %. Pro lepší představu, hmotnost vloni vybraných baterií v Jihočeském kraji odpovídá přibližně váze jednoho páru velryby grónské, vzácného kytovce, který patří mezi nejdéle žijící tvory na naší planetě.

Nejvíce baterií, zhruba 43 % ze všech, které byly v Jihočeském kraji vloni odevzdány k recyklaci, pocházelo ze sběrných nádob v obchodech. Dalších 36 % bylo odevzdáno ve veřejných sběrných místech v městských a obecních úřadech, ve sběrných dvorech a do červených venkovních kontejnerů. Mnohá města a obce přistupují aktivně také k osvětě a motivaci občanů. I díky tomu roste množství baterií, které na recyklaci míří ze sběrných míst zřizovaných právě městy a obcemi. Pochvalu zaslouží i školy zapojené do vzdělávacího programu Recyklohraní, ve kterých vytřídili 5 % baterií.

Roste spotřeba baterií a rozšiřuje se síť sběrných míst na použité baterie

Během loňského roku přibližně o 15 % celorepublikově narostla spotřeba baterií. „Vidíme, že lidé v době koronovirové krize baterie více využívají. I jejich sběr roste, ale stále zde máme rezervy, vždyť na recyklaci stále míří jen slabá polovina baterií, které se dostanou do oběhu, “ říká Ing. Kateřina Vránková, ředitelka oddělení Obchodu a Marketingu z neziskové společnosti ECOBAT a dodává: „Naším cílem je zajistit, aby třídění baterií bylo jednoduché a dostupné pro každého. Klíčem jsou snadno dosažitelná sběrná místa. Příznivou zprávou je, že jsme v minulém roce naši sběrnou síť mohli díky spolupráci s Českou poštou a společností Tesla Batteries rozšířit o dalších více než tři tisíce sběrných míst na pobočkách České pošty. Využívat je mohou samozřejmě i lidé v Jihočeském kraji.“

Nárůst sběru v maloobchodních řetězcích

Velký nárůst v množství odevzdaných baterií sledujeme v prodejnách řetězce Lidl, kde se v rámci celé ČR meziročně vybralo o čtvrtinu více baterií než loni. Vzrůstající trend je patrný i v řetězcích Kaufland, Albert, Globus, Billa či Penny Market. „Neméně si však vážíme spolupráce s menšími provozovnami družstva Jednota a prodejnami dalších subjektů, které jsou často v menších městech a obcích a plní zde roli nejsnáze dosažitelného sběrného místa na baterie. V Jihočeském kraji musím za všechny zmínit Jednotu, spotřební družstvo České Budějovice, a Jednotu, spotřební družstvo Kaplice, kde lidé pravidelně odevzdávají velké množství baterií,“ dodává Kateřina Vránková z ECOBATu.

Mezi kraji je nejlepší Vysočina, ale dobře si vedou i Pražané, Jihomoravané a Středočeši

V roce 2020 se v České republice vybralo rekordních 2 156 tun odpadních baterií. V přepočtu každý obyvatel vytřídil zhruba osm tužkových baterií typu AA. Sběr a recyklaci baterií v Česku zajišťují dvě společnosti. Na celkovém množství vybraných baterií se z 82 % podílela nezisková společnost ECOBAT, zbývajících 18 % je podíl společnosti REMA Battery. Česká republika i v roce 2020 plní přísné normy Evropské unie, které členským zemím ukládají vytřídit minimálně 45 % baterií. V loňském roce v Česku účinnost sběru baterií dosáhla 48 %.

Mezi regiony je dle statistik ECOBATu nejúspěšnější Kraj Vysočina, kde vloni přepočtu každý obyvatel vytřídil zhruba 11 tužkových baterií typu AA. Za nimi následují Hlavní město Praha, Jihomoravský kraj a Středočeský kraj v přepočtu s 9 vytříděnými bateriemi na obyvatele. Na opačném konci žebříčku jsou Pardubický se 4 bateriemi a Moravskoslezský kraj se 3 bateriemi na obyvatele.

ECOBAT s.r.o. je nezisková organizace, která již 18 let zajišťuje zpětný odběr a recyklaci baterií v České republice. V roce 2020 zpětně odebrala 1 766 tun odpadních baterií. Aktuálně provozuje více než 25 000 míst zpětného odběru. Prostřednictvím Českého sdružení výrobců přenosných baterií je společnost ECOBAT zapojena do aktivit České asociace oběhového hospodářství. Je členem evropské asociace EUCOBAT, která v současné době reprezentuje 19 významných kolektivních systémů pro zpětný odběr baterií z 16 evropských zemí.

20.04.2021 Bc. David Hocke