KHS: 15. května žádný nový případ COVID-19. Uzdravených je 148 a aktuálně pozitivních už jen 26 Jihočechů

Za uplynulých 24 hodin hygienici na jihu Čech nezaznamenali žádný nově potvrzený případ nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Kumulativní počet nemocných s diagnózou COVID-19 se tak k páteční 18. hodině nezměnil a zůstal na úterních 180. Statistiky dále vylepšil jeden uzdravený. K pátečnímu večeru tak bylo v regionu už celkem 148 uzdravených a počet aktuálně pozitivních osob se zde snížil na 26.

Od čtvrtečního do pátečního večera vyšetřily laboratoře v regionu 141 nových suspektních vzorků. Pozitivní nebyl znovu žádný. Skvělou zprávou je, že počet jihočeských okresů, kde již aktuálně nejsou žádní nemocní COVID-19 se v pátek zvýšil na tři. K Českokrumlovsku a Písecku se nově zařadilo také Strakonicko,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje  Kvetoslava Kotrbová.

Ze stávajících 26 aktivních případů COVID-19 na jihu Čech je jich aktuálně evidováno 17 na Prachaticku, čtyři na Českobudějovicku, čtyři na Táborsku a jeden na Jindřichohradecku. Zmiňované Strakonicko, Českokrumlovsko a Písecko hlásí aktuální nulu.

V porovnání s ostatními kraji z hlediska relativního výskytu COVID-19, tedy v počtu pozitivních případů přepočtených na 100 tisíc obyvatel regionu, si jižní Čechy nadále udržují s 28,09 nemocnými na 100 tisíc obyvatel (k páteční 18. hodině) pozici regionu s nejnižším výskytem COVID-19 a vysokým podílem uzdravených v ČR. V kraji se již vyléčily více než čtyři pětiny všech nakažených.

„Pro podezření na onemocnění COVID-19 bylo na jihu Čech dosud indikováno k vyšetření celkem 14 279 osob. V povinné karanténě se k páteční 18. hodině nacházelo aktuálně 176 Jihočechů. Počet vyšetřených samoplátců se na jihu Čech v úterý zvýšil o 166 na celkových 2360“ konstatovala epidemioložka jihočeské KHS Jitka Luňáčková.
Pro potřeby přeshraničních pracovníků zřídila KHS informační linku na čísle 736 514 326. Samoplátci se mohou nyní nechat testovat na hraničním přechodu s Rakouskem  v Dolním Dvořišti, na hraničním přechodu s Německem ve Strážném a v odběrových místech všech jihočeských nemocnic. V krajském městě mají samoplátci také odběrová místa před areálem výstaviště a v ulici U tří lvů.

Podle verifikovaných dat krajské hygienické stanice bylo v pátek večer na jihu Čech mezi nemocnými COVID-19 kumulativně 105 žen a 75 mužů. Z celkových 180 dosud potvrzených případů je 41 z Českobudějovicka, 37 ze Strakonicka, 35 z Prachaticka, 22 z Českokrumlovska, 19 z Táborska, 17 z Jindřichohradecka a devět z Písecka.
Mezi pozitivně testovanými v kraji je dosud kumulativně deset dětí ve věku do 14 let. Šestnáct nemocných je v kategorii od 15 do 24 let, devětadvacet v kategorii od 25 až 34 let, osmadvacet v kategorii od 35 do 44 let, sedmadvacet v kategorii od 45 do 54 let a jednatřicet v kategorii od 55 do 64 let. Celkem 39 nemocných patří do nejohroženější věkové skupiny 65+.

„Kumulativní počet Jihočechů, kteří se vrátili ze zahraničí zpět do vlasti v rámci hromadných repatriací i samostatně a byli či ještě jsou pod dohledem jihočeských hygieniků, se nezměnil a zůstal na 337,“ poznamenala MUDr. Luňáčková.

Pravidelně aktualizovaný přehled o vývoji nákazy COVID – 19 v regionu lze nalézt na webových stránkách KHS Jihočeského kraje na adrese: https://www.khscb.cz . Celostátní data nabízejí webové stránky Ministerstva zdravotnictví: https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19. Ve zveřejňovaných statistikách aktuálního počtu onemocnění COVID-19 dochází mezi webovými stránkami Ministerstva zdravotnictví a hygienických stanic k mírným odlišnostem. Ty jsou dány použitou metodikou: Zatímco MZ uvádí aktualizované údaje z průběžných hlášení nových případů pozitivity u osob s trvalým pobytem v Jihočeském kraji od všech vyšetřujících laboratoří, KHS zveřejňují nové případy, vyšetřované v regionu a to až po jejich verifikaci.

15.05.2020 Bc. David Hocke