Kraj daruje Zoo ve Dvorci, Horní Pěně, Protivíně a Táboře celkem 800 tisíc korun jako kompenzace za ušlý zisk ze vstupného

Ušlý zisk ze vstupného v důsledku omezené návštěvnosti způsobené pandemií koronaviru v loňském roce se rozhodl kraj kompenzovat soukromým zoologickým zahradám na jihu Čech celkovou částkou 800 tisíc korun. Dvě stě tisíc korun tak dostanou Zoo Dvorec na Českobudějovicku, Zoo na Hrádečku v Horní Pěně na Jindřichohradecku, Krokodýlí zoo v Protivíně na Písecku a Zoo v Táboře. Poskytnutí finančního daru schválili ve čtvrtek 29. dubna krajští zastupitelé. Potvrdil to náměstek hejtmana pro řízení zřizovaných organizací v rámci rezortu Pavel Hroch.

Finanční podporu mají zoologické zahrady podle Hrocha využít především na nákup krmiva a léků pro chovaná zvířata. A to za období od loňského června do konce května letošního roku. „V důsledku pandemie a souvisejících vládních opatření došlo k uzavření zoologických zahrad a zahájení sezóny se zpožděním a s omezením počtu návštěvníků již na jaře roku 2020. V květnu poskytl kraj uvedeným zoologickým zahradám finanční dar v celkové výši 400 tisíc korun jako částečnou náhradu ušlého příjmu ze vstupného, která je spojena i s neuskutečněnými výlety škol a školek a přednášek v těchto školských zařízeních,“ připomněl náměstek hejtmana.

Zoo pak loni znovu zahájily provoz v letních měsících, ale poté je znovu vládní nařízení, až na pár dnů, uzavřely prakticky na celý zbytek roku. „Zoologické zahrady patří na jihu Čech mezi vyhledávané turistické atrakce, které je navíc možné navštívit po celý rok. Příjmy ze vstupného činí nemalý podíl na zajištění jejich chodu a každý takovýto výpadek je, bohužel, znát,“ uzavřel Hroch s tím, že Jihočeská zoo v Hluboké nad Vltavou nebyla, coby organizace zřizovaná krajem, do tohoto finančního kompenzačního plánu pro soukromé zoologické zahrady na jihu Čech zařazena.

29.04.2021 Bc. David Hocke