Text na řeč
Czech Dutch English German Spanish Ukrainian Vietnamese

Krajská pokladna bude o 1,5 miliardy chudší. Přesto chce víc investovat, a přitom hospodařit bez dluhů

Investice ve výši 3,5 miliardy korun plánuje v příštím roce uskutečnit vedení Jihočeského kraje. A to i přesto, že očekává propad daňových příjmů o 1,5 miliardy korun. Díky financování z fondu rozvoje navíc nebude nutné brát si úvěr. Potvrdili to na středeční tiskové konferenci hejtman Martin Kuba a jeho náměstek pro oblast financí a investic Tomáš Hajdušek. 

Dobrou zprávou pro Jihočechy je, že i přes předpokládané snížené příjmy ze sdílených daní zabezpečí vedení kraje jeho fungování v plném rozsahu. Prioritou zůstává doprava, zdravotnictví, školství, sociální oblast, kultura a péče o životní prostředí,“ uvedl hejtman Kuba a poděkoval předchozímu krajskému vedení za vytvoření fondu rozvoje, díky kterému Jihočeský kraj koronavirovou krizi zvládne. „Podstatné je, aby všechny plánované investice směřovaly do smysluplných projektů, které díky kvalitní přípravě také dokážeme dotáhnout do konce,“ zdůraznil hejtman.   

Do zastupitelstva předkládá Rada Jihočeského kraje návrh rozpočtu na rok 2021 jako schodkový, ve výši 1,2 miliardy. Tento předpokládaný schodek není tak vysoký, jako loňský, a to i přes to, že příjmy ze sdílených daní budou pravděpodobně o 600 milionů korun nižší kvůli zrušení superhrubé mzdy. O dalších 300 milionů bude v krajské pokladně méně kvůli navýšení slevy na poplatníka a 700 tisíc korun si z pomyslného rozpočtového koláče ukousla koronavirová krize. 

„Oproti střednědobému výhledu rozpočtu z loňského roku, kdy se předpokládaly příjmy ze sdílených daní cca 6,8 miliard korun, to bude výrazně méně. Přesnou částku se dozvíme, až Parlament ČR schválí daňový balíček. Zatím odhadujeme, že půjde o částku 5,97 miliard,“ uvedl náměstek pro finance Hajdušek s tím, že vedení kraje předpokládá úpravu daňového balíčku v senátu, která podíl krajů na sdílených příjmech navýší. Náměstek na závěr dodal, že financování plánovaného rozpočtového schodku nevyčerpá fond rozvoje úplně. Proto nebude nutné brát si v roce 2021 úvěr. 

Návrh rozpočtu Jihočeského kraje na rok 2021

Galerie