Ministerstvo práce a sociálních věcí vydává sérii videí Jak na Covid-19 v sociálních službách

Ministerstvo práce a sociálních věcí ve spolupráci s Odborem biologické ochrany Těchonín Armády ČR připravilo krátká videa s praktickými informacemi a názornými ukázkami pro zaměstnance sociálních služeb. Cílem je ochrana pracovníků a snížení rizika šíření nákazy v zařízeních sociálních služeb.

Odbor biologické ochrany Těchonín je specializované zdravotnické zařízení Armády České republiky, které slouží ke komplexnímu zabezpečení biologické ochrany armády. Je jedním ze středisek Vojenského zdravotního ústavu se sídlem v Praze. Obsah videí vychází ze zkušeností získaných v rámci návštěv zařízení sociálních služeb v jarní vlně i nyní na podzim a také ze zkušeností a dotazů zaměstnanců sociálních služeb.

Zaměstnanci v sociálních službách teď prochází obrovskou zátěží. Museli se přizpůsobit novým podmínkám poskytování služeb, učí se často za pochodu a postupují, jak nejlépe umí. Všichni víme, že teď nemají dostatek času sledovat to velké množství informací, co a jak dělat či nedělat, a proto jsme zvolili formu stručných a výstižných instrukcí. Velmi si vážím spolupráce s Armádou České republiky, jejich zkušenosti budou pro všechny cenné,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Sérii Jak na Covid-19 v sociálních službách zahajují společně ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a ředitel Vojenského zdravotního ústavu Agentury vojenského zdravotnictví plk. MUDr. Libor Píša. Další videa obsahují praktické informace a názorné ukázky používání ochranných pomůcek a prostředků, doporučení k ochraně při péči o klienty s pozitivním výsledkem testu, zkušenosti z práce v terénu a v neposlední řadě cenné tipy, jak pečovat sám o sebe. V závěrečném dílu své zkušenosti sdílí zaměstnanci, v jejichž sociálních službách se již onemocnění Covid-19 vyskytlo. Cílem této série je předat co nejširšímu okruhu zaměstnanců sociálních služeb názorné informace a principy, aby především získali jistotu, že postupují správně, či se vyvarovali nejčastějších chyb. Prostřednictvím on-line formy se zkušenosti odborníků dostanou k co největšímu počtu zaměstnanců, a zmírní se tak dopady pandemie Covid-19 na klienty sociálních služeb.

Série Jak na Covid-19 v sociálních službách je dostupná on-line na YouTube kanálu Ministerstva práce a sociálních věcí.

24.11.2020 Bc. David Hocke