Na jihu Čech přibyl jeden nový případ onemocnění COVID-19, aktuálně pozitivních je v kraji 16 osob

Za uplynulých 24 hodin zaznamenali hygienici na jihu Čech jeden nově potvrzený případ nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Kumulativní počet nemocných s diagnózou COVID-19 se tak k sobotní 18. hodině v regionu zvýšil na 215. Vyléčených je nyní v jižních Čechách 193 a aktuálně pozitivních 16 osob.

Od pátečního do sobotního večera vyšetřily laboratoře v regionu 85 suspektních vzorků a 29 vzorků od samoplátců. Pozitivní byl jeden. Jednalo se o muže ukrajinské národnosti, který byl testován při příjezdu do České republiky jako samoplátce. Nyní zůstane v nařízené domácí izolaci na Táborsku,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje doc. MUDr. Kvetoslava Kotrbová, Ph.D.

„V posledních dnech zaznamenáváme i u nás v jižních Čechách, které jsou dosud krajem s nejnižším relativním i absolutním výskytem COVID-19 v celé ČR a epidemiologicky velmi klidné, případy pozitivity zahraničních pracovníků a jejich rodinných příslušníků. Upozorňuji proto jihočeské zaměstnavatele na povinnost vyžadovat u zahraničních pracovníků, přijíždějících z vybraných zemí EU a mimo zemí EU, od pondělí 20. července negativní test na COVID-19. Výsledek testu nesmí být starší čtyř dnů a tato povinnost se z unijních zemí vztahuje mimo jiné na občany Rumunska, Bulharska a Portugalska a též na občany mimounijních zemí, například Ukrajiny. Více informací naleznou zaměstnavatelé na webové stránce Ministerstva zdravotnictví nebo na webu naší krajské hygienické stanice,“ doplňuje Kvetoslava Kotrbová.

Ze stávajících 16 aktivních případů COVID-19 na jihu Čech je jich aktuálně evidováno šest na Jindřichohradecku, po čtyřech na Prachaticku a Táborsku a dva na Písecku. Českobudějovicko, Českokrumlovsko a Strakonicko hlásí aktuální nulu. V porovnání s ostatními kraji z hlediska relativního výskytu COVID-19, tedy v počtu pozitivních případů přepočtených na 100 tisíc obyvatel regionu, si však jižní Čechy udržují s 33,37 nemocnými na 100 tisíc obyvatel (k sobotní 18. hodině) i nadále pozici regionu s absolutně nejnižším výskytem COVID-19 v ČR.

„Pro podezření na onemocnění COVID-19 bylo na jihu Čech dosud indikováno k vyšetření celkem 19 402 osob. V povinné karanténě se k sobotní 18. hodině nacházelo 51 Jihočechů. Počet vyšetřených samoplátců se v regionu v sobotu zvýšil o 29 na celkových 4 426,“ konstatovala epidemioložka jihočeské KHS Jitka Luňáčková.

V jižních Čechách se v současné době mohou samoplátci nechat testovat v odběrových místech všech jihočeských nemocnic s výjimkou českobudějovické. V krajském městě najdou odběrové místo v laboratořích Synlab v ulici U tří lvů.  Laboratoř Next clinics zajišťuje odběry pro samoplátce pouze po předchozím objednání na telefonní lince 385 524 217 v českobudějovickém Géčku vždy v době od 6.30 do 7 hodin. Od pondělí 20. července dochází v Jindřichově Hradci ke změně provozu odběrového místa. Stan v nemocnici bude v provozu v pondělí, ve středu a ve čtvrtek vždy od 8 do 12 hodin. Objednací doba odběrového místa pro indikované i hospitalizované pacienty a samoplátce na telefonním čísle 728 230 031 je pondělí, středa, čtvrtek od 7 do 12 hodin. V úterý a v pátek od 11 do 13 hodin.

Podle verifikovaných dat KHS bylo v sobotu večer na jihu Čech pozitivních od začátku epidemie 117 žen a 98 mužů. Z celkových 215 dosud potvrzených případů je 45 z Prachaticka, 43 z Českobudějovicka, 41 ze Strakonicka, 24 z Jindřichohradecka, 23 z Českokrumlovska, 23 z Táborska a 15 z Písecka. Mezi pozitivně testovanými v kraji je kumulativně třináct dětí ve věku do 14 let. Dvaadvacet nemocných je v kategorii od 15 do 24 let, jednačtyřicet v kategorii od 25 až 34 let, třiatřicet v kategorii od 35 do 44 let, čtyřiatřicet v kategorii od 45 do 54 let a třiatřicet v kategorii od 55 do 64 let. Celkem 39 nemocných patří do nejohroženější věkové skupiny 65+.

20.07.2020 Bc. David Hocke