Na jihu Čech přibylo deset nových případů onemocnění COVID-19, aktuálně pozitivních je v kraji 39 osob

Za uplynulých 24 hodin zaznamenali hygienici na jihu Čech deset nově potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Kumulativní počet nemocných s diagnózou COVID-19 se tak k páteční 18. hodině v regionu zvýšil na 244. Dva nemocní se uzdravili. Vyléčených je nyní v jižních Čechách 199 a aktuálně pozitivních 39 osob.

Od čtvrtečního do pátečního večera vyšetřily laboratoře v regionu 98 suspektních vzorků a 47 vzorků od samoplátců. „Do dnešního podvečera se nám podařilo verifikovat a uzavřít šetření u deseti nových pozitivních případů. Jednalo se o sedm žen a tři muže. Místa nákazy jsou různá, od kontaktu s již dříve pozitivně testovanou osobou, přes nákazu na oslavě v Praze, na pracovišti, ale i na dovolené v Chorvatsku. Mezi novými verifikovanými případy jsou dva zahraniční pracovníci -  z Maďarska a Ukrajiny - a také čtyři hráčky píseckého házenkářského oddílu,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Po zjištěné pozitivitě jedné z hráček ligového A-týmu Sokola Písek, která se nakazila kontaktem s pozitivní osobou z Prahy, otestovali hygienici 14 hráček celku. „Pozitivní byly čtyři. Tým musel okamžitě přerušit přípravu a infikovaným hráčkám byla nařízena domácí izolace. Ostatní musí do karantény,“ doplnila Kvetoslava Kotrbová.

„Večer a v noci pokračovalo naše šetření vysokého výskytu onemocnění na ubytovně pro agenturní pracovníky v Prachaticích. Dnes jsme tam odebrali osm desítek vzorků a v tuto chvíli, tedy ve dvaadvacet hodin, víme zatím o třinácti nových případech, které budeme vkládat do systému hlášení. V šetření dále pokračujeme, v sobotu budeme vyšetřovat dalších minimálně třináctí osob a o výsledcích šetření proto budeme informovat souhrnně jak to bude možné. O situaci jsem ještě dnes večer informovala paní hejtmanku, starosty Prachatic, Písku a Tábora a v pondělí budu o neuspokojivém vývoji informovat krizový štáb kraje s tím, že navrhuji diskusi ke konkrétním lokálním opatřením, snižujícím riziko přenosu na exponovaných místech,“ uvedla ředitelka KHS Jihočeského kraje doc. MUDr. Kvetoslava Kotrbová, PhD.

Ze stávajících 39 aktivních případů COVID-19 na jihu Čech je jich aktuálně evidováno třináct na Jindřichohradecku, osm na Českobudějovicku, šest na Písecku, pět na Prachaticku, čtyři na Táborsku a tři na Strakonicku. Českokrumlovsko stále hlásí aktuální nulu. V porovnání s ostatními kraji z hlediska relativního výskytu COVID-19, tedy v počtu pozitivních případů přepočtených na 100 tisíc obyvatel regionu, si přes další nárůst onemocnění jižní Čechy nadále udržují s 37,88 nemocnými na 100 tisíc obyvatel (k páteční 18. hodině) i nadále pozici regionu s absolutně nejnižším výskytem COVID-19 v ČR.

„Pro podezření na onemocnění COVID-19 bylo na jihu Čech dosud indikováno k vyšetření celkem 19 773 osob. V povinné karanténě se k páteční 18. hodině nacházelo 138 Jihočechů. Počet vyšetřených samoplátců se v regionu v pátek zvýšil o 47 na celkových 4 645,“ konstatovala epidemioložka jihočeské KHS MUDr. Jitka Luňáčková. V jižních Čechách se v současné době mohou samoplátci nechat testovat v odběrových místech všech jihočeských nemocnic s výjimkou českobudějovické. V krajském městě najdou odběrové místo v laboratořích Synlab v ulici U tří lvů.  Laboratoř Next clinics zajišťuje odběry pro samoplátce pouze po předchozím objednání na telefonní lince 385 524 217.

Podle verifikovaných dat KHS bylo v pátek večer na jihu Čech pozitivních od začátku epidemie 131 žen a 113 mužů. Z celkových 244 dosud potvrzených případů je 51 z Českobudějovicka, 47 z Prachaticka, 44 ze Strakonicka, 33 z Jindřichohradecka, 27 z Táborska, 23 z Českokrumlovska a 19 z Písecka. Mezi pozitivně testovanými v kraji je kumulativně patnáct dětí ve věku do 14 let. Sedmadvacet nemocných je v kategorii od 15 do 24 let, pětačtyřicet v kategorii od 25 až 34 let, devětatřicet v kategorii od 35 do 44 let, devětatřicet v kategorii od 45 do 54 let a sedmatřicet v kategorii od 55 do 64 let. Celkem 42 nemocných patří do nejohroženější věkové skupiny 65+.

25.07.2020 Bc. David Hocke