Na jihu Čech přibyly dva nové případy onemocnění COVID-19, aktuálně pozitivních je 15 osob

Za uplynulých 24 hodin zaznamenali hygienici na jihu Čech dva nově potvrzené případy nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Kumulativní počet nemocných s diagnózou COVID-19 se tak k páteční 18. hodině v regionu zvýšil na 207. Vyléčených je v jižních Čechách 186 a aktuálně pozitivních 15 osob.

Od čtvrtečního do pátečního večera vyšetřily laboratoře v regionu 20 suspektních vzorků a 4 vzorků od samoplátců. Pozitivní byly dva. Jednalo se o dva mladé chlapce, kteří přicestovali do Tábora z Ukrajiny. V současné době jsou umístěni v nařízené domácí izolaci,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Ze stávajících 15 aktivních případů COVID-19 na jihu Čech je aktuálně evidováno pět na Prachaticku, po třech na Strakonicku, Jindřichohradecku a nově na Táborsku. Jeden případ evidují hygienici na Písecku. Českobudějovicko a Českokrumlovsko hlásí aktuální nulu. V porovnání s ostatními kraji z hlediska relativního výskytu COVID-19, tedy v počtu pozitivních případů přepočtených na 100 tisíc obyvatel regionu, si jižní Čechy nadále udržují s 32,14 nemocnými na 100 tisíc obyvatel (k páteční 18. hodině) pozici regionu s  nejnižším výskytem COVID-19 v ČR.

Pro podezření na onemocnění COVID-19 bylo na jihu Čech dosud indikováno k vyšetření celkem 18 695 osob. V povinné karanténě se k páteční 18. hodině nacházelo 142 Jihočechů. Počet vyšetřených samoplátců se v regionu ve čtvrtek zvýšil o 4 na celkových 4 305,“ konstatovala epidemioložka jihočeské KHS Jitka Luňáčková. V jižních Čechách se v současné době mohou samoplátci nechat testovat v odběrových místech všech jihočeských nemocnicích s výjimkou českobudějovické. V krajském městě najdou odběrové místo v laboratořích Synlab v ulici U tří lvů.  Laboratoř Next clinics zajišťuje odběry pro samoplátce pouze po předchozím objednání na telefonní lince 385 524 217 v českobudějovickém Géčku vždy v době od 6.30 do 7 hodin.

Podle verifikovaných dat KHS bylo v pátek večer na jihu Čech pozitivních od začátku epidemie 116 žen a 91 mužů. Z celkových 207 dosud potvrzených případů je 43 z Českobudějovicka, 42 z Prachaticka, 41 ze Strakonicka, 23 z Českokrumlovska, 23 z Táborska, 21 z Jindřichohradecka a 14 z Písecka. Mezi pozitivně testovanými v kraji je kumulativně jedenáct dětí ve věku do 14 let. Dvaadvacet nemocných je v kategorii od 15 do 24 let, jednačtyřicet v kategorii od 25 až 34 let, jednatřicet v kategorii od 35 do 44 let, jednatřicet v kategorii od 45 do 54 let a dvaatřicet v kategorii od 55 do 64 let. Celkem 39 nemocných patří do nejohroženější věkové skupiny 65+.

14.07.2020 Bc. David Hocke