Na jihu Čech už lze žádat o dotace na rozvoj zázemí pro kemping a karavaning

Jihočeský kraj zahájil v pondělí 3. ledna příjem žádostí o dotace na podporu rozvoje turistické infrastruktury pro kemping a karavaning. O příspěvky na budování nových karavanových stání, v menším rozsahu pak také na rekonstrukce a modernizace zázemí stávajících kempů, se mohou zájemci ucházet do pátku 14. ledna. Příjem žádostí skončí ve 12 hodin.

Dotačním programem Podpora budování infrastruktury pro kemping a karavaning, v celkovém objemu 5,5 miliónu korun, kraj podle jihočeského hejtmana Martina Kuby reaguje na rostoucí popularitu kempování a cestování s obytnými auty či přívěsy v Evropě. Cílem opatření je pak udržení a zvýšení konkurenceschopnosti regionu v oblasti cestovního ruchu. „Investice jsou zcela zásadním opatřením, které nám po odeznění pandemie umožní rychle a efektivně restartovat všechna odvětví ekonomiky, která jsou zasažena dopady opakovaných proticovidových opatření. Mezi ta nejpostiženější patří právě cestovní ruch a na něj navázané služby,“ řekl v této souvislosti už dříve hejtman.

Administrátorem programu, jehož výzvu zveřejnil Jihočeský kraj už loni 26. listopadu na svém webu: www.kraj-jihocesky.cz, je Odbor evropských záležitostí krajského úřadu Podrobné informace o karavaningu a praktické rady k výstavbě nových karavanových stání nabízí web JCCR www.jccr.cz/projekty/karavanova-stani.

Boom karavaningu, který se v současné době odehrává především za našimi západními hranicemi, zejména v Německu, vyvolal potřebu investic mimo jiné i v této oblasti. Nový dotační program Jihočeského kraje by tak měl být na jedné straně iniciátorem modernizace stávajících kempů a na straně druhé pomocníkem při budování a modernizaci karavanových stání s kompletní servisní technologií,“ uvedl ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR) Petr Soukup.

Aby výzva co nejvíce odpovídala skutečným potřebám majitelů karavanů, konzultovali zástupci kraje přípravu zmíněného dotačního programu s Asociací kempování a karavaningu ČR, přičemž jeho zaměření je plně v souladu s naplňováním cílů Koncepce rozvoje cestovního ruchu Jihočeského kraje 2021 – 2030.

Chceme se stát jedním z prvních krajů České republiky, který bude skutečně otevřený pro návštěvníky s karavany a poskytne jim potřebné zázemí. Klíčovým záměrem dotačního programu je podpora cestovního ruchu a zvýraznění obrazu Jihočeského kraje jako atraktivního regionu poskytujícího kvalitní nabídku služeb pro domácí i zahraniční návštěvníky. Mimo jiné i v oblasti kempingu a karavaningu,“ zdůraznil první náměstek hejtmana Jihočeského kraje František Talíř.

Podpora budování karavanových stání je určena k pořízení servisní technologie pro obytné automobily a obytné přívěsy. V rámci projektu musí dojít minimálně k pořízení výlevky chemických WC a odpadních vod, zřízení připojení ke zdroji pitné vody, elektrické energie, případně terénních úprav a zajištění správy karavanového stání, odpadkových košů, úklidu a podobně. Podpora kempů pak zejména rekonstrukce a modernizace doprovodné infrastruktury, například sociálních zařízení, laviček, odpadkových košů a dalšího drobného vybavení. Primárně však vybudování vypouštěcích míst odpadových vod a chemických WC pro karavany, pořízení sloupků připojení ke zdroji elektrické energie a pitné vody, modernizaci infrastruktury karavanových stání.

Karavaning bude letos také jedním z hlavních motivů nově připravované marketingové kampaně JCCR. Obsahovat bude mimo jiné nový reklamní spot, který připomene dlouhou tradici kempování a karavaningu na jihu Čech.

Video lze už nyní zhlédnout na adrese: www.youtube.com/watch?v=q0w2QTTKbxo.

04.01.2022 Bc. David Hocke