Náměstek hejtmana Hroch: 20 let spolupráce mezi Jihočeským krajem a Dolními Rakousy přinesly podporu přeshraniční dopravě, hospodářství i cestovním ruchu

Mobilita bez hranic, Hospodářská platforma či Památky žijí. To jsou příklady projektů 20leté spolupráce Jihočeského kraje a Dolních Rakous v rámci Euroregionu Silva Nortica. Jejím cílem je vzájemná podpora v oblasti přeshraniční dopravy, rozvoje hospodářství či cestovního ruchu. U příležitosti uvedeného 20. výročí to uvedl náměstek hejtmana pro kulturu Pavel Hroch. Konkrétně během vernisáže výstavy Silva artis, která se konala letos v polovině února v Třeboni.

Hroch zároveň sdělil, že během zmíněného období Jihočeši se svými rakouskými sousedy společně oslavili rozšíření Schengenského prostoru v roce 2004 v Českých Velenicích či 10. výročí od založení euroregionu v roce 2012 v Hospodářském parku České Velenice / Gmünd. „V roce 2004 se Euroregion Silva Nortica stal Správcem Fondu malých projektů a tuto činnost vykonává doposud, tedy celých 18 let. Ve čtyřech programových obdobích byly podpořeny stovky malých projektů za miliony eur. Administrace Fondu malých projektů se stala hlavním územním přínosem euroregionu a ukázala, že fond je významným nástrojem pro podporu přeshraniční spolupráce,“ dodal náměstek hejtmana.

Budoucnost euroregionu pak Hroch vidí například právě v pokračování Fondu malých projektů v programovém období 2021 až 2027, ve kterém by měly být opět podpořeny kromě projektů „people-to-people“ také malé investiční projekty v oblasti cestovního ruchu. Zároveň mají být dále podporovány projekty přeshraniční spolupráce členských měst a obcí euroregionu, různých typů škol a dalších zařízení - kulturních, sportovních, vzdělávacích, zdravotnických apod. „Pokračování spolupráce v Evropské unii nám dává naději, že společně překonáme všechny zdravotnické, klimatické a hospodářské výzvy, které jsou před nás v současné době kladeny. Jen tak můžeme společně dosáhnout těch cílů, se kterými jsme před 20 lety náš Euroregion Silva Nortica zakládali,“ uzavřel náměstek hejtmana.

17.02.2022 Bc. David Hocke