Náměstek hejtmana Hroch k výstavě Malevič-Rodčenko-Kandinskij a ruská avantgarda: Alšovka se dostává do klubu světových muzeí

Naše Alšovka se touto výstavou dostává do prestižního klubu institucí, jako jsou Metropolitan Museum of Art v New Yorku, Guggenheim Museum v New Yorku, Tate Gallery v Londýně či Stedelijk Museum v Amsterdamu. A jsme na to náležitě pyšní. Je to výsledek úspěšné diplomacie a silné vize kultury Jihočeského kraje. Náměstek hejtmana pro kulturu Pavel Hroch to uvedl při středeční návštěvě Alšovy jihočeské galerie (AJG) v Hluboké nad Vltavou, kde vrcholí přípravy unikátní expozice Malevič-Rodčenko-Kandinskij a ruská avantgarda.

Díla ruské avantgardy v tak velkém rozsahu a kvalitě budou podle Hrocha v České republice představena poprvé. Třicet šest obrazů zapůjčilo Alšově jihočeské galerii, jejíž zřizovatelem je kraj, Muzeum umění v Jekatěrinburgu po více než tříletých vyjednáváních. Loni bylo navíc nutné konání výstavy kvůli koronavirové pandemii odložit. Její oficiální zahájení se proto uskuteční 1. května a akce potrvá do 1. srpna letošního roku. Přítomnost veřejnosti však bude záviset na aktuálních protiepidemických opatřeních.

O výjimečnosti sbírky ruských avantgardistů mluví navíc i skutečnost, že pojistné smlouvy na obrazy jsou uzavřeny na částky v řádech miliard korun. „Těší mě, že se expozice zdárně dokončuje a vše směřuje ke slavnostnímu otevření. Stejně tak, že veřejnost o výstavu projevuje obrovský zájem. Pro její zpřístupnění proto děláme maximum. Konkrétně jsme prostřednictvím Ministerstva kultury požádali Ministerstvo zdravotnictví, aby byla naše galerie v květnu zařazena do tzv. pilotního rozvolňovacího projektu, v jehož rámci by lidé mohli za dodržení nastavených protiepidemických opatření expozici osobně navštívit,“ naznačil náměstek hejtmana pro kulturu.

Unikátnost výstavy pak potvrdil i ředitel AJG Aleš Seifert. „Ano, opravdu se nebojím konstatovat, že zde máme mimořádnou sbírku, která by mohla být vystavena kdekoliv ve světě,“ sdělil Seifert s úsměvem. Ředitel galerie dále připomněl, že nabízí opravdu to nejlepší, co ruská avantgarda měla a má: „Jedná se o díla Natalie Gončarovové, Michaila Larionova, Vasilije Kandinského, samozřejmě Kazimíra Maleviče či Olgy Rozanové, která mapují avantgardní tendence v Rusku v letech 1910 až 1920."

Sbírka ruských avantgardistů se v Evropě jako celek zatím objevila jen jednou. A to před pěti lety v Budapešti. Poté, co se 1. srpna za její expozicí zavřou brány Alšovy jihočeské galerie v Hluboké nad Vltavou, se přesune zpět do Jekatěrinburgu a závěrem roku poputuje zřejmě do Soulu.

Více informací o výstavě naleznete ZDE.
 

22.04.2021 Bc. David Hocke