Nemocnice České Budějovice spouští kampaň „Očkujeme zaměstnance, chráníme pacienty"

Zdravotníci přicházející do kontaktu s nemocnými pacienty patří mezi skupiny lidí, které jsou nejvíce ohroženy chřipkou. Nemocnice České Budějovice, a.s. se proto rozhodla, že proti tomuto závažnému onemocnění nechá zdarma očkovat všechny zaměstnance s výjimkou těch, kteří mají zdravotní nebo jiné závažné důvody, proč nemohou být očkováni. Jedná se o krok, který má především chránit samotné pacienty.

Lékaři, sestry i ostatní zdravotníci si jsou vědomi vyššího rizika onemocnění chřipkou. Obtížně se vyhnou kontaktu s nemocnými, a navíc se pohybují v místech s větším nakupením osob, jako jsou například čekárny ambulancí. Nejenže zdravotníci mají vyšší riziko, že se nakazí, ale navíc hrozí, že se sami stanou šiřiteli chřipky mezi nemocnými, tedy osobami, které mají nejvyšší pravděpodobnost, že v důsledku nákazy chřipkou mohou zemřít,“ uvádí předseda představenstva Nemocnice České Budějovice, a.s. Michal Šnorek.

Vakcína snižuje výskyt chřipky u očkovaných o 70 procent, snižuje o třetinu celkovou úmrtnost hospitalizovaných pacientů, chrání před nákazou očkovaného, jeho rodinu i pacienty. Je bezpečná a neobsahuje hliník ani rtuť. Hlavní nežádoucí účinky jsou běžná reakce imunitního systému na antigenní podnět – tedy bolest a otok v místě vpichu, teplota a únava. Lékaři proto doporučují po očkování jeden den relativní klid. Vakcína bude dostupná přibližně v polovině října.

Očkování proti chřipce je nutné každý rok opakovat, protože virus chřipky se neustále mění a tím se snaží přelstít imunitní systém člověka,“ upozorňuje primář infekčního oddělení MUDr. Aleš Chrdle a dodává, že Světová zdravotnická organizace každý rok před sezonou odhaduje právě kolující variantu viru chřipky a podle toho závazně doporučí složení vakcíny. „V sezoně 2018/2019 byla naprostá většina kmenů chřipky A zachycených v České republice identická s vakcinačními kmeny nebo jim byla velmi podobná.

Kampaň Nemocnice České Budějovice, a.s. má název Očkujeme zaměstnance, chráníme pacienty. Upozorňuje také na hashtag #nechcichripku a webové stránky www.nechcichripku.cz.

01.10.2019 Bc. David Hocke