Jihočeský kraj - oficiální server server provozovaný krajským úřadem

Textov� verze str�nek

Navigace - nejvy‘‘í úroveň - výběr sekce

obrázkový předěl

obrázkový předěl
Foto (zleva): Jindřich Goetz, Miloš Velemínský, Blanka Milfaitová, Markéta Zinnerová, Jaroslav Pouzar, Zdeněk Čadek a Zdeněk Žemlička.  (126.34 KB)
Zlatou šupinou ocenil hejtman sedm Jihočechů
30.10.2014

Čestný předseda SK Dynamo Zdeněk Čadek, rektor filmové akademie Jindřich Goetz, podnikatelka Blanka Milfaitová, hokejový internacionál Jaroslav Pouzar, lékař Miloš Velemínský, spisovatelka Markéta Zinnerová a vysokoškolský pedagog Zdeněk Žemlička převzali od hejtmana Jiřího Zimoly zlatou šupinu. Tuto Cenu hejtmana získali u příležitosti oslav 96. výročí vzniku samostatného československého státu 28. října 1918. Slavnostní ceremoniál se odehrál ve středu 29. října 2014 v reprezentativních prostorách bývalé zámecké jízdárny v Hluboké nad Vltavou, kde nyní sídlí Alšova jihočeská galerie.

Uvedená sedmička vzešla z nominací, které lidé během letošního roku zasílali na krajský úřad. „Zdeněk Čadek získal ocenění za mimořádný přínos pro jihočeský fotbal, Jindřich Goetz za mimořádný přínos v oblasti filmové architektury a propagaci jižních Čech, Blanka Milfaitová za netradiční propagaci jihočeského regionu, Jaroslav Pouzar za mimořádný přínos pro jihočeský hokej, Miloš Velemínský za významný lékařský, vědecký a pedagogický přínos v oblasti problematiky komplexní péče o dítě, Markéta Zinnerová za mimořádný přínos v oblasti umělecké tvorby pro děti a mládež a Zdeněk Žemlička za významné zásluhy při rozvoji školství, dopravy a veřejné správy v Jihočeském kraji," upřesnil Zimola s tím, že o konečném seznamu oceněných osobností rozhodla rada kraje.

 

Významným způsobem se zasloužili o rozvoj nebo dobré jméno kraje

Hejtman zároveň připomněl, že 28. říjen je nejvýznamnější národní svátek. „Nebyli bychom zde dnes a nepřipomínali si toto významné výročí, pokud by nebylo osobností, které se na vzniku a rozvoji naší republiky podílely, a to nejen téměř před 100 lety, ale po celou dobu její existence. Stejně tak, ani náš Jihočeský kraj by nebyl takovým, jakým je dnes, pokud by v něm nežili lidé, kteří se svými mimořádnými činy a celoživotní prací významným způsobem zasloužili o rozvoj nebo dobré jméno Jihočeské kraje," řekl mimo jiné ve svém projevu.

Zimola v bývalé zámecké jízdárně rovněž uvedl, že jsou jižní Čechy místem, kde se rodí sportovní legendy, žijí osobnosti ze světa umění, působí výteční pedagogové, odborníci i úspěšní podnikatelé. „To jistě není málo. A byl bych rád, aby tomu bylo i nadále. Proto se i každé odpovědné vedení kraje nebo jihočeských měst v rámci svých možností a kompetencí musí snažit k rozvoji našeho regionu přispívat a tradiční aktivity podporovat," zdůraznil.

Podle hejtmana žijeme sice v turbulentní době, ale pořád v české kotlině, kde je každý úspěch vystaven nemilosrdné kritice těch, kteří jej závidí. „Dnešní držitelé jihočeských zlatých šupin vědí, že ani takové drobné šrámy vás nemohou zastavit v cestě za svým životním cílem. Že není dost dobře možné zlobit se na trpaslíky, kteří vám okopávají kotníky, protože oni prostě výš nedosáhnou. A že, jak pravil Johann Wolfgang Goethe, nejostřejším kritikem je vlastně neúspěšný diletant," uzavřel svou řeč.

Je to symbol štěstí i jižních Čech

Udílení Ceny hejtmana se po loňské premiéře uskutečnilo letos podruhé. Zlatá šupina byla vybrána proto, že představuje pomyslný symbol štěstí a koresponduje s rybářstvím, kterým je Jihočeský kraj proslulý.

Creative Commons       Copyright (C) 2017 Jihočeský kraj        Mapa webu        Prohlášení o přístupnosti stránek               Kontaktujte webmastera        Úvodní stránka       
Zákazky na profilu zadavatele Jihočeský kraj
neveřejný portál kraje
youtube kanál
profil kraje na facebooku