Jihočeský kraj - oficiální server provozovaný Krajským úřadem

Textová verze stránek

Navigace - nejvy‘‘í úroveň - výběr sekce

obrázkový předěl

obrázkový předěl
Digitalizace ČT v Jihočeském kraji
10.09.2008


Koncem září 2008 definitivně skončí analogové pozemní vysílání ČT2 z Kleti - primárního vysílače České televize pro Jihočeský kraj. Vzápětí začne ze stejné kóty digitální zemské vysílání multiplexu veřejné služby (MPX1) - digitální vysílací sítě 1 se všemi čtyřmi programy ČT ve standardu DVB-T. Stane se tak v rámci systematického pokrývání republiky digitálním pozemním vysíláním České televize. Primární vysílač pro Jihočeský kraj, České Budějovice - Kleť, začne šířit digitální zemské vysílání multiplexu veřejné služby již 30. září na 49. televizním kanálu.

Vypnutí analogové ČT2

Digitální pozemní vysílání je potřeba umístit na volnou vysílací frekvenci. V České republice je ovšem kmitočtové spektrum vyčerpáno a v naprosté většině lokalit nejsou dostupné ani přechodné kmitočty. Proto musí být před spuštěním veřejnoprávního multiplexu (MPX1) pro Jihočeský kraj uvolněn na vysílači České Budějovice - Kleť 49. televizní kanál využívaný dosud pro analogové pozemní vysílání ČT2. To bude jednou provždy vypnuto, a to rovněž 30. září 2008 - v těsném předstihu před startem digitálního vysílání MPX1. Diváci již dnes snadno poznají, že ladí signál Dvojky, jehož vypnutí se blíží. Lze jej identifikovat podle známého speciálního symbolu (piktogramu v podobě čtyř čtverců v pravém spodním rohu obrazovky) a informační textové lišty. Jihočeši registrující tyto atributy ve vysílání druhého programu ČT se musí připravit na digitální příjem. Ostatní budou analogové vysílání ČT2 prozatím sledovat nadále, neboť „chytají" analogové zemské vysílání Dvojky z jiného vysílače. Přesto i oni budou moci, v případě dostupnosti, sledovat od 30. září 2008 všechny čtyři programy České televize digitálně. V červnu 2010 by mělo skončit v Jihočeském kraji také analogové pozemní vysílání ČT1 z Kleti.

Příjem digitálního pozemního vysílání


Proces digitalizace vyžaduje změnu technického zařízení nejen na straně šiřitele signálu, ale také u jeho příjemce. Pro zachycení pozemního digitálního vysílání je potřeba nový plně digitální televizor se zabudovaným digitálním vstupním dílem (tunerem DVB-T) nebo alespoň digitální konvertor (set-top-box), který dokáže (stejně jako satelitní přijímač při družicovém příjmu) přeměnit digitální vysílání na signál vhodný pro zobrazení na stávajících analogových televizorech. S výběrem vhodného přijímače poradí každý dobrý prodejce spotřební elektroniky. Digitálnímu příjmu je nutné přizpůsobit také zapojení analogového videorekordéru.

Anténa si žádá pozornost

Kvalitní příjem DVB-T vysílání dále vyžaduje nezkorodovanou či jinak nepoškozenou, správně nasměrovanou pevnou venkovní anténu (pokojová dostačuje jen ve zcela výjimečných případech) a také anténní svod z odpovídajícího a neponičeného koaxiálního kabelu. Zásadní potíže může činit nevyhovující zesilovač a rozbočovač signálu. Zcela samostatnou kapitolu představuje řešení systémů společné televizní antény (STA) v bytových domech. Svou roli zde hraje stáří a řešení v každém objektu individuálně. Je nezbytné posouzení odborníkem přímo na místě a nelze jednoznačně doporučit, která varianta je unifikovaně perspektivnější či finančně výhodnější. Obecně existují dva přístupy: rozvod digitálního signálu přímo do bytových jednotek (každý nájemník musí mít své digitální přijímače - plně využije celého potenciálu DVB-T vysílání), nebo převod digitálního signálu na analogovou modulaci a její rozvod do bytů (nájemníkům stačí analogové televizory, které pouze přeladí - přijdou ale o řadu doplňkových služeb digitálního vysílání jako je elektronický programový průvodce EPG a další).

Jiné možnosti

Alternativu pozemního digitálního příjmu představuje digitální satelit, kabelová televize, nebo IPTV. V některých lokalitách bude dočasně možné zachytit analogové pozemní vysílání ČT2 z jiného vysílače.

Další informace

Více informací se diváci dozví ze zpravodajství, informačních spotů a dalšího vysílání ČT, z časopisu ČT+, Teletextu ČT1 (strana 650), na specializovaném webu České televize k digitalizaci www.digiCT.cz a mimo jiné i z tisku a rozhlasu. Obrátit se mohou také na horkou linku digitalizace Diváckého centra ČT na číslo 261 13 74 74 (denně 07.30 - 20.00 hodin).

Creative Commons       Copyright (C) 2017 Jihočeský kraj        Mapa webu        Prohlášení o přístupnosti stránek               Kontaktujte webmastera        Úvodní stránka       
Zákazky na profilu zadavatele Jihočeský kraj
neveřejný portál kraje
youtube kanál
profil kraje na facebooku