Jihočeský kraj - oficiální server provozovaný Krajským úřadem

Textová verze stránek

Navigace - nejvy‘‘í úroveň - výběr sekce

obrázkový předěl

obrázkový předěl
Na Lipensku by mohly jezdit vlaky podobné tramvajím
26.01.2009


Vlaky podobné tramvajím by mohly v budoucnu jezdit na Lipensku. Obyvatelé i turisté by se jich mohli dočkat v roce 2016. Vyplývá to ze studie prodloužení regionální dráhy Rybník - Lipno nad Vltavou do Černé v Pošumaví, jejíž druhá etapa, zahrnující úsek Frymburk-Černá v Pošumaví, byla dnes prezentována na Krajském úřadu Jihočeského kraje.
Studie vznikla z iniciativy Jihočeského kraje a prezentovali ji tvůrci z IKP Consulting Engineers Praha. První etapa, která počítá s vybudováním tratě z Lipna nad Vltavou do Frymburku, byla na krajském úřadu prezentována před rokem. Celkové náklady celého projektu dosáhnou podle prezentovaných odhadů asi 3,9 miliardy korun.
„Návrh koncepce řešení kolejové dopravy v daném prostoru vychází ze systémů obdobných v zahraničí. Předpokládá výstavbu upravené tramvajové tratě s tím, že vozidla lehké stavby jsou přechodná i na běžné železniční tratě," říká Michal Babič z IKP Consulting Engineers.
Cílem celého projektu je prodloužení regionální dráhy Rybník - Lipno nad Vltavou po levém břehu lipenské vodní nádrže a její napojení na železniční trať České Budějovice - Volary v Černé v Pošumaví.
„Nová trasa je uvažována pro již zmíněnou lehkou kolejovou dopravu pro zabezpečení místní dopravní obslužnosti a rozvoj cestovního ruchu v regionu," přibližuje Ivan Študlar, poradce jihočeského hejtmana pro dopravu.
Studie, která řešila trasu Lipno nad Vltavou - Frymburk, počítá i s tunelem dlouhým asi 450 metrů a se šesti zastávkami (Lipno nad Vltavou - obec, Skiareál Lipno, Kobylnice, U skalky, Frymburk a Frymburk - wellnes). Navržený úsek je dlouhý 11,851 kilometru a vede převážně v souběhu se silnicí II/163. Ze současné konečné stanice Lipno nad Vltavou stoupá nad hráz tunelem.
V rámci 2. etapy projektu, dnes prezentované, zpracovali její autoři řešení trasy v úseku Frymburk-wellnes - Černá v Pošumaví nádraží s návrhem zastávek Lojzovy Paseky, Hrdoňov, Hruštice, Kovářov, Dolní Vltavice, Radslav, Jestřábí, Černá v Pošumaví obec. Tento úsek je dlouhý 19,522 kilometru a je navržen tak, aby v maximální míře zajistil obsluhu rekreačních lokalit včetně budoucích rozvojových záměrů. Stavba i provoz jsou navrženy stejně jako u 1. etapy pro systém tram-train, což znamená, že dráha má charakter tramvajové tratě, ale kolejová vozidla lehké stavby budou schopna provozu i na běžné železniční trati. Provoz je navržen pro rychlost 80 km/hod (v souvislých úsecích až 100 km/hod), v intravilánech obcí pak 35-50 km/hod.
Zatímco trasa 1. etapy byla již jednoznačně definována, trasa 2. etapy obsahuje vedle základní trasy alternativní návrhy řešení v úseku Frymburk - Hrdoňov - Kovářov, v oblasti Dolní Vltavice i úseku Radslav - Jestřábí. O detailním řešení se bude ještě jednat se Správou CHKO Šumava a s obcemi Frymburk i Černá v Pošumaví.
„Vlaky by měly jezdit po hodině, v sezónních špičkách po třiceti minutách. Kapacita je osm set osob za hodinu, při zdvojených jednotkách tisíc šest set," doplňuje Ivan Študlar. Průměrný denní počet přepravených osob se odhaduje na 5148 v sezóně, 2400 mimo sezónu.
Řešení přitom umožňuje, že část vlaků, zejména v zimním období, lze vést v trati České Budějovice - Rybník - Frymburk, případně až do Černé v Pošumaví bez přestupu.
Projekt zahrnuje rovněž hodnocení ekonomické efektivnosti. Celkové investiční náklady byly ve výchozí cenové úrovni 2007 stanoveny ve výši 3,085 mld. Kč, v cenové úrovni uvažovaného období realizace (2013-2016) činí 3,883 mld. Kč. Autoři studie počítají s financováním z prostředků Státního fondu dopravní infrastruktury, dotací Jihočeského kraje, s financemi z Evropské unie a také případně i s privátním kapitálem. Projektem se bude nyní zabývat také Rada a Zastupitelstvo Jihočeského kraje.

Creative Commons       Copyright (C) 2017 Jihočeský kraj        Mapa webu        Prohlášení o přístupnosti stránek               Kontaktujte webmastera        Úvodní stránka       
Zákazky na profilu zadavatele Jihočeský kraj
neveřejný portál kraje
youtube kanál
profil kraje na facebooku