Jihočeský kraj - oficiální server provozovaný Krajským úřadem

Textová verze stránek

Navigace - nejvy‘‘í úroveň - výběr sekce

obrázkový předěl

obrázkový předěl
Jihočeský grafik František Doubek představí Bruselu české dědictví UNESCO
27.01.2009

Do budovy Berlaymont Evropské komise se od středy začne stěhovat několik desítek grafik milevského rodáka a píseckého výtvarníka Františka Doubka. V pátek 30. ledna se tam totiž uskuteční vernisáž výstavy CZ UNESCO+, která je další akcí jihočeského příspěvku k doprovodnému programu českého předsednictví.

„Výtvarník František Doubek umí svým nezaměnitelným stylem zachytit tvář i atmosféru historických měst. Architektonické dědictví České republiky nejen ilustruje krásu naší země, ale dokládá také její pevné místo v kulturním kontextu Evropy. Během předsednictví chceme náš kraj a naši zemi představit nejen jako nováčka Evropských společenství, ale především jako místo a společnost, která vždy patřila k vyspělému a kulturnímu prostředí Evropy. Proto jsme se rozhodli požádat Františka Doubka, aby pro předsednictví připravil cyklus grafik zobrazující české památky zařazené na seznam světového dědictví UNESCO," představil základní myšlenku výstavy Petr Šebek, ředitel Stálé kanceláře Jihočeského kraje v Bruselu.

Od počátku ledna již dvanáct grafik zobrazujících především Prahu a Český Krumlov zdobí výtahy budovy Berlaymont, sídla evropských komisařů. V pátek odpoledne pak bude slavnostně otevřena výstava CZ UNESCO+, která představí na pět desítek dalších velkoformátových grafik. Jejich zpracování se ujala Galerie Zlatý kříž a Studio J.R. z Českých Budějovic. Expozici si budou moci návštěvníci Evropské komise prohlédnout do konce února.

„Jsem přesvědčen, že výstava osloví nejen milovníky výtvarného umění a znalce historické architektury. Na vernisáž jsme pozvali členy Evropské komise, velvyslance členských států EU, poslance Evropského parlamentu a řadu dalších vzácných hostů. Vernisáž bude společensky nejvýznamnější akcí našeho příspěvku k doprovodnému programu předsednictví. Jsem proto rád, že se nám ji podařilo uspořádat na tak exkluzivní adrese, jakou je sídlo Evropské komise a že nám svou podporu a záštitu poskytli tak významní partneři," svěřil se s ambiciozním cílem Petr Šebek.

Vernisáž výstavy CZ UNESCO+ se koná pod záštitou Vladimíra Špidly, člena Evropské komise, Mileny Vicenové, velvyslankyně a stálé zástupkyně České republiky při Evropských společenstvích, Václava Jehličky, ministra kultury České republiky a Jaroslava Zvěřiny, poslance Evropského parlamentu.

Za Jihočeský kraj otevře výstavu hejtman Jiří Zimola. Týž den večer se zúčastní ještě Českého plesu, jež bude společenským zahájením českého předsednictví v Bruselu. Kromě toho Jihočeský kraj inicioval přijetí hejtmanů krajů České republiky komisařem Vladimírem Špidlou, které se uskuteční v pátek odpoledne.

Creative Commons       Copyright (C) 2017 Jihočeský kraj        Mapa webu        Prohlášení o přístupnosti stránek               Kontaktujte webmastera        Úvodní stránka       
Zákazky na profilu zadavatele Jihočeský kraj
neveřejný portál kraje
youtube kanál
profil kraje na facebooku