Jihočeský kraj - oficiální server provozovaný Krajským úřadem

Textová verze stránek

Navigace - nejvy‘‘í úroveň - výběr sekce

obrázkový předěl

obrázkový předěl
Na zámku Blatná se na pár hodin ocitneme v 15. století
24.03.2009

Poslední březnovou neděli odstartují turisté pochod z Blatné do Bruselu. Jedná se o akci v rámci projektu Z jižních ČECH AŽ NA KONEC SVĚTA, který realizuje Jihočeský kraj ve spolupráci s agenturou RERA a.s. a dalšími subjekty, jako součást programu českého předsednictví Radě Evropské unie. Zámek Blatná se tak stane na dvě hodiny místem návratu do historie. Společně se šermíři, Lvem z Rožmitálu, královnou Johanou, rytíři, ale také hejtmanem Jihočeského kraje Jiřím Zimolou a dalšími osobnostmi se přeneseme do období zrodu historické události, kdy v 15. století král Jiří z Poděbrad vyslal na cestu Evropou poselstvo na podporu vytvoření obranné a mírové unie. „Inspirováni historickou událostí jsme zorganizovali pochod, kterým chceme připomenout Evropě snahy našich předků o vytvoření mírového společenství. Rádi bychom pozvali širokou veřejnost, aby první etapu pochodu končící v Kasejovicích, případně její část, prošla společně s námi. Do Kasejovic jdeme po dvou liniích. Jedna vede z Rožmitálu přes obce Třemšín a Starý Smolivec, druhá z Blatné směrem na Lnáře," řekl Jan Havelka, předseda Evropské asociace turistických klubů, který pochod organizuje.

Zahájení pochodu se uskuteční v dopoledních hodinách v neděli 29. března. Po slavnostním ceremoniálu se vydá novodobé poselstvo tvořené členy Klubu českých turistů na pochod, který skončí o tři měsíce později v Bruselu. „Turisté půjdou z Blatné, přes Německo a Nizozemí do Belgie. Zde bude pochod slavnostně ukončen v rámci takzvané streetparty, která proběhne na počest ukončení českého předsednictví Radě EU," řekl Jiří Vlach, ředitel Regionální rozvojové agentury jižních Čech RERA a.s. Program zahájení pochodu v Blatné: 10:00 - 10:05 uvítání, 10:05 - 10:20 šermířský turnaj v podání šermířů Rosenthal, na který naváží od 10:20 do 10:40 pozdravy VIP hostů. V následujících minutách (10:40 - 10:55) zavedou diváky do 15. století blatenští ochotníci Františka Šatavy a poté bude Poselstvu požehnáno a vydá se na cestu do Bruselu. Hudební doprovod celé akce zajistí dětský sbor ZUŠ Blatná. Pro malé i velké diváky je připraveno občerstvení.

V rubrice Příspěvek Jihočeského kraje k programu předsednictví České republiky v Radě Evropské unie je ke stažení pozvánka na zahájení pochodu.

Creative Commons       Copyright (C) 2017 Jihočeský kraj        Mapa webu        Prohlášení o přístupnosti stránek               Kontaktujte webmastera        Úvodní stránka       
Zákazky na profilu zadavatele Jihočeský kraj
neveřejný portál kraje
youtube kanál
profil kraje na facebooku