Jihočeský kraj - oficiální server provozovaný Krajským úřadem

Textová verze stránek

Navigace - nejvy‘‘í úroveň - výběr sekce

obrázkový předěl

obrázkový předěl
Foto aktualita (144.10 KB)
Obnovený kabát píseckých Bakalářů nezapomíná na historii města
15.05.2009

Novou kamennou promenádou, která propojí pěší okruh kolem historického jádra Písku, se pyšní obnovené Bakaláře. Zrenovované prostranství včera dopoledne společně se starostou města slavnostně otevřel hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola.

„Vítám regeneraci tohoto veřejného prostranství především proto, že jsem od začátku zaznamenal doprovodné výrazy občanské nespokojenosti. Nakonec se ukazuje, že tento prostor je kvalitně rekonstruován, a to dokonce s připomínkou na archeologické vykopávky a historické momenty ve městě," uvedl Zimola s tím, že z hlediska rozvoje Jihočeského kraje jde o další střípek, který přispěje k rozvoji cestovního ruchu. Kromě nové cesty, dopravního značení, osvětlení historickými lucernami a nově vysázených stromů a keřů oživuje exteriér několik bakalářských lavic. Ty však nejsou coby symbolické pozůstatky městských hradeb jedinou připomínkou bohaté historie Písku.

V rámci archeologického výzkumu se totiž podařilo archeologům odkrýt hlavní a parkánovou hradbu, základy renesanční školy, novověkou kašnu a hřbitov z doby novověku a středověku. „S čím jsme ale nepočítali, byl nález reliktů novověkého pohřebiště, tedy nekropole z období doby bronzové. Prozkoumali jsme žárové hroby a tři kamenné hrobové komory mohyl z období 15.- 12. století před naším letopočtem. Faktem je, že nález pohřebiště přímo v historickém jádru města je výjimečný, " popsal mimořádné objevy archeolog Prácheňského muzea v Písku Jaroslav Jiřík.

Další část města na Otavě se tak připojí k turisticky atraktivním lokalitám. Miniexpozice konzervované komory mohyly s vystavenými kopiemi bronzových šperků (patrně jako součást ženského kroje) a středověká studna totiž zůstanou exteriérovou součástí píseckých Bakalářů. Obnova Bakalářů, která byla podpořena ze 3. výzvy ROP NUTS II. Jihozápad, si vyžádala 31milionů korun, přičemž z Regionální rady regionu získalo město Písek dotaci ve výši 29 milionů, tedy téměř 93%.

Foto ze slavnostního otevření (.jpg - 220.20 KB)

Foto ze slavnostního otevření (.jpg - 204.60 KB)

Creative Commons       Copyright (C) 2017 Jihočeský kraj        Mapa webu        Prohlášení o přístupnosti stránek               Kontaktujte webmastera        Úvodní stránka       
Zákazky na profilu zadavatele Jihočeský kraj
neveřejný portál kraje
youtube kanál
profil kraje na facebooku