Jihočeský kraj - oficiální server server provozovaný krajským úřadem

Textov� verze str�nek

Navigace - nejvy‘‘í úroveň - výběr sekce

obrázkový předěl

obrázkový předěl
Hejtman Jiří Zimola na rozhledně (84.50 KB)
Rozhledna na Kleti prošla komplexní rekonstrukcí
27.07.2009

Znovuotevření rozhledny na Kleti, která je nejstarší kamennou rozhlednou v Čechách, se minulý týden zúčastnil také hejtman kraje Jiří Zimola. Desítiměsíční oprava stála zhruba deset milionů korun, více než osmi miliony přispěla Evropská unie. Projekt komplexní rekonstrukce kulturních památek na nejvyšší hoře Blanského lesa začal rekonstrukcí turistické chaty v sousedství rozhledny. Tato rekonstrukce byla zdařile dokončena v roce 2007.

"Jsem rád, že rozhledna i chata už nadále nechátrají. Jedná se totiž o jedno z turisticky nejatraktivnějších míst regionu a sám se je jednou za čas s rodinou vydám navštívit. Z ochozu rozhledny je vidět nejen do našeho kraje, ale za příznivého počasí až na Alpy," uvedl jihočeský hejtman Jiří Zimola.

Rozhledna je zaregistrována od roku 1958 jako nemovitá kulturní památka. Roku 1822 až 1825 ji nechal postavit kníže Josef Jan Nepomuk ze Schwarzenberku ve výšce 1084 metrů nad mořem. Od roku 1971 je v provozu Lanová dráha Krásetín - Kleť, která téměř po celý rok dopravuje turisty na rozhlednu a chatu. Lanovka od začátku svého provozu přepravila přes tři miliony návštěvníků.

Foto: Hejtman Jiří Zimola při diskusi s dalšími hosty slavnostního otevření (.jpg - 72.60 KB)

Foto: Hejtman Jiří Zimola na schodišti k rozhledně (.jpg - 140.58 KB)

Creative Commons       Copyright (C) 2017 Jihočeský kraj        Mapa webu        Prohlášení o přístupnosti stránek               Kontaktujte webmastera        Úvodní stránka       
Zákazky na profilu zadavatele Jihočeský kraj
neveřejný portál kraje
youtube kanál
profil kraje na facebooku