Jihočeský kraj - oficiální server server provozovaný krajským úřadem

Textov� verze str�nek

Navigace - nejvy‘‘í úroveň - výběr sekce

obrázkový předěl

obrázkový předěl
Astronomické centrum hvězdárně pomůže s popularizací vědy
26.05.2010

Hvězdárna a planetárium v Českých Budějovicích s pobočkou na Kleti by mohla vybudovat Jihočeské astronomické centrum. O finance na vybudování interaktivního centra na popularizaci vědy se bude ucházet z Operačního programu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR - Věda a výzkum pro inovace. Náklady na vznik centra jsou vyčísleny na 42,3 milionu korun. Realizaci projektu schválilo Zastupitelstvo Jihočeského kraje.

Jihočeské astronomické centrum má přispět k popularizaci, propagaci a medializaci vědy a techniky. Celý projekt má několik částí. Hvězdárna by získala celooblohovou datovou projekci na kopuli sálu se systémem několika projektorů. Ty umožní promítat v kruhovém sále nejen samotnou hvězdnou oblohu, ale propojit její předvedení se specializovanými filmovými sekvencemi. Současné technické vybavení kinosálu bude doplněno o 3D projekci.

Součástí projektu je také výstavní hala pro astronomické a další přírodovědné výstavy s unikátními exponáty a doprovodnými programy. Vystavovat se budou například meteority, vltavíny, modely těles sluneční soustavy, ale i modely kosmické techniky včetně interaktivních exponátů. Větší využití by při realizaci projektu získala také zahrada hvězdárny. Své místo by v ní našly různé typy slunečních hodin, astronomické přístroje, modely těles sluneční soustavy. Návštěvníci by z ní mohli pozorovat oblohu přenosnými dalekohledy.

Českobudějovická hvězdárna a planetárium s pobočkou na Kleti má rozsáhlé a dlouhodobé zkušenosti ve zpřístupňování problematiky astronomického výzkumu a příbuzných přírodovědných oborů co nejširšímu počtu potenciálních zájemců, a to zejména dětem a mládeži. Ročně hvězdárnu navštíví 25 tisíc návštěvníků, další desetitisíce navštěvují internetové stránky hvězdárny, kde mají možnost nejen získávat informace, ale také využívají interaktivní on-line služby a hry. Realizace projektu „Jihočeské astronomické centrum" by ještě zvýšila atraktivitu nynější Hvězdárny a planetária České Budějovice - Kleť pro potenciální zájemce o vědu a techniku.

Zvuk: Radní František Štangl k záměru Astronomického centra (.mp3 - 540.00 KB)

Creative Commons       Copyright (C) 2017 Jihočeský kraj        Mapa webu        Prohlášení o přístupnosti stránek               Kontaktujte webmastera        Úvodní stránka       
Zákazky na profilu zadavatele Jihočeský kraj
neveřejný portál kraje
youtube kanál
profil kraje na facebooku