Jihočeský kraj - oficiální server server provozovaný krajským úřadem

Textov� verze str�nek

Navigace - nejvy‘‘í úroveň - výběr sekce

obrázkový předěl

obrázkový předěl
Na Šumavě přestaly platit klidové zóny
9.02.2011


Jak již informovala některá média, vešlo v těchto dnech v platnost prosincové rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který zrušil sérii nařízení o omezení vstupu na přibližně deseti procentech území Národního parku Šumava. Turisté tak mohou do oblasti Smrčiny, Trojmezné, Vltavského luhu, Horskokvildské slatě, Modravské slatě, Křemelné a Plesné s Poledníkem nejen po značených stezkách, ale i po jakýchkoli lesních pěšinách a cestách.

Způsob vyhlášení klidových zón v loňském roce napadl také Jihočeský kraj, který se rozhodnutím svého zastupitelstva obrátil na Ústavní soud. Zrušení klidových zón, které rozhodnutím Nejvyššího správního soudu v těchto dnech vstoupilo v platnost, přesto hejtmanovi Jihočeského kraje radost neudělalo. „Jednoznačně prohlašuji, že rozhodnutí soudu vítám, ale současně z něj nemám žádnou radost. Jde o to, že se potvrdilo naše stanovisko o nekompetentním vyhlašování klidových zón, bez ohledu na názor obcí a regionu, ale také bez skutečného zájmu o ochranu přírody. Bývalé vedení Správy Národního parku Šumava nebralo v potaz naše upozornění a snahy o dání celé záležitosti do souladu s platnou legislativou. Výsledkem je, že chránit přírodní bohatství teď bude mnohem těžší. Věřím proto, že se nové vedení S NPŠ zasadí o co nejrychlejší přijatí nápravných opatření, " uvedl hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola.

Důvodem omezeného vstupu turistů do uvedených území byla především ochrana tetřeva hlušce. S vyhlášením klidových zón nikdy nesouhlasilo město Horní Planá. „Rozhodnutí soudu vítáme. Zónace parku je podle nás dostatečnou ochranou přírody a klidové zóny jsme vždy považovali za nadbytečné," uvedl starosta Horní Plané Jiří Hůlka.

Creative Commons       Copyright (C) 2017 Jihočeský kraj        Mapa webu        Prohlášení o přístupnosti stránek               Kontaktujte webmastera        Úvodní stránka       
Zákazky na profilu zadavatele Jihočeský kraj
neveřejný portál kraje
youtube kanál
profil kraje na facebooku