Jihočeský kraj - oficiální server provozovaný Krajským úřadem

Textová verze stránek

Navigace - nejvy‘‘í úroveň - výběr sekce

obrázkový předěl

obrázkový předěl
Konference přinesla řadu zajímavých nápadů
11.05.2011

Na dny 2. - 3. května byla ve Volarech připravena v pořadí čtvrtá odborná konference na téma Volary a pochod smrti. V letošním roce se odborníci i veřejnost sešla podruhé nad tématem multikulturní výchovy v praxi. Konference, kterou připravilo občanské sdružení KreBul se konala u příležitosti 66. let od ukončení druhé světové války a také jako vzpomínka na oběti války, které zahynuly v koncentračních táborech, či při nelidských pochodech smrti. V průběhu konference se účastníci setkali s pamětnicí holocaustu, shlédli výstavu Zmizelé osudy, či se seznámili s novým sborníkem, metodickou příručkou pro učitele.

Zahájení konference se ujal senátor Tomáš Jirsa, který ve svém příspěvku poukázal na důležitou roli netradičních a interaktivních vzdělávacích programů pro školáky a studenty. „Konkrétní příběhy jsou pro mladé lidi v dnešní době to nejdůležitější. Hlavně v době internetu je pak zapotřebí více pracovat i s tímto médiem, které je pro cílovou skupinu nejvíce dostupné. Je třeba zaměřit se na mladé lidi, protože na události spojené s holocaustem se nesmí a nemůže zapomenout", řekl ve své řeči senátor.

Letošní čtvrtý ročník konference, nad nímž převzal záštitu hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola, byl druhým ročníkem, při kterém se mluvilo o multikulturní výchově v praxi. Představena pak byla řada projektů, představujících dobrou praxi. „Překvapilo mě, jak rozmanitá je nabídka a kolik se děje aktivit, které připomínají události, kterými jsme prošli. Dnešní doba je taková, že už se málo lidí dívá zpět. Ovšem je moc důležité, aby nadále vznikaly projekty, které se zaměřují na téma holocaustu. Sama o tomto tématu vím hodně", zhodnotila přínos akce Dagmar Lieblová, pamětnice holocaustu.

V letošním roce se ve Volarech představila celá řada nových projektů. Mezi nimi byly například aktivity Památníku Terezín, kde se pracovníci dlouhodobě věnují vzdělávání jak dětí, tak učitelů. „Navíc díky Terezínské iniciativě mohou školy získat i finanční příspěvek na cestu či některé výukové programy. To by mělo školám umožnit navštívit místo, které je pro všechny naše školy dostupné", zdůraznila Naďa Seifertová z Terezínského památníku. Antonín Sekyrka pak představil studentský projekt s názvem „Zmizelé a nalezené osudy". Tento česko-polský projekt zahrnuje mimo jiné výstavu, zpracovanou na dvaceti panelech, které mapují hned několik zajímavých příběhů. Výstava získala první místo v evropském finále soutěže v moderním vzdělávání v Moskvě. Z dalších zajímavých projektů lze například jmenovat projekt „Expedice ION, Schloss Schwarzenberg". „Jedná se o projekt, při kterém se setkávají studenti z Čech a Německa, kteří společně budou vytvářet divadelní představení, v letošním roce mimo jiné zaměřené na téma pochodu smrti, který prošel přes Volary", přiblížil koordinátor projektu Karel Hájek.

Pondělní podvečer pak patřil představení nového sborníku, který mapuje předchozí tři ročníky konference. „Sborník je rozdělen na dvě části - v první části jsou zařazeny příspěvky historické, zejména ty, jež se týkají nacistické genocidy Židů, a dominantní jsou zde vzpomínky Renaty Dindové, přeživší účastnice pochodu smrti. Druhá část sborníku zahrnuje příspěvky povahy pedagogické. Celý sborník by tak mohl sloužit jako metodická příručka pro učitele všech typů skol", uvedla Jaroslava Krejsová, zástupkyně pořadatele konference. „Sborník není určen pouze odborníkům, ale obrací se i k širší veřejnosti, zejména ke školám všech stupňů, s přáním, aby pravdivé poznání nacistického rasismu a nacistických a fašistických zločinů pomáhalo čelit šíření neonacistických a neofašistických tendencí v současné společnosti, zvláště mezi mládeží", doplnil jihočeský historik Jan Podlešák.

Velmi zajímavým bodem konference pak bylo setkání s paní Dagmar Lieblovou, ženou která prošla peklem koncentračního tábora v Osvětimi. Ve svém příspěvku nejprve představila Terezínskou iniciativu, druhý den pak besedovala se stovkou žáků místní základní školy. „Celá konference na mě udělala hluboký dojem a byla jsem nesmírně překvapena, co všechno se ve Volarech děje. Beseda se žáky pak byla pro mě velmi zajímavá, a to pro rozmanitost posluchačů - od dětí až po seniory. Jsem velice ráda, že jsem zde mohla být a věřím, že toto nebyla má poslední návštěva Volar", shrnula Dagmar Lieblová.

Stálým hostem konference ve Volarech je pak novinář Stanislav Motl, který se od svého dětství zajímá o osudy lidí, kteří měli co do činění s tématem holocaustu a nejen jím. „V letošním roce jsem představil několik snímků, které mapují životní příběhy dětí za druhé světové války. Snímky vyprávějí například o tom, jak voják SS zachránil židovského chlapce nebo o brutálních pokusech na dětech. V odpoledním bloku pak byl představený snímek „Živý mrtvý". Jde o zpověď Henryka Mandelbauma, posledního člena Sonderkommanda z Osvětimi. Velmi drsná výpověď má na mladé lidi velký vliv a bez obalu jim ukazuje, co všechno byla válka a život v koncentračních táborech. Do Volar se každoročně vracím velmi rád, protože organizátoři pomáhají udržet paměť doby, na kterou nesmíme zapomenout", shrnul Stanislav Motl své vystoupení.

Konference byla zakončena položením kytice na hřbitově obětí pochodu smrti ve Volarech, kde bylo minutou ticha vzpomenuto na oběti pochodů smrti i všech, kteří položili své životy za to, aby dnešní generace mohli žít v relativním klidu a míru.

Za pořadatele lze říci, že letošní ročník konference byl velmi vydařený. Setkání s novými odborníky na téma holocaustu bylo velmi přínosné a již nyní lze říci, že například spolupráce s Terezínským památníkem či přímou účastnicí z koncentračních táborů může přinést nejednu zajímavou akci. Bližší spolupráce byla navázána s panem Motlem, se kterým budou připraveny pro Jihočeské školy výukové programy.

Za organizační tým bych velmi rád poděkoval všem, kteří se na zdárném průběhu konference podíleli. Děkuji také majitelům penzionu Horus za vynikající přípravu a péči o hosty. Poděkování patří také našemu finančnímu partnerovi kterým se stal Jihočeský kraj. Mediálními partnery se pak stal Český rozhlas České Budějovice a internetový deník PrachatickoNews.

KreBul, o.s.
Mlýnská 20
384 51 Volary
e-mail: oskrebul@centrum.cz
www.oskrebul.cz
Tel: 723 123 093 (Mgr. Zdeněk Krejsa, DiS.)

Creative Commons       Copyright (C) 2017 Jihočeský kraj        Mapa webu        Prohlášení o přístupnosti stránek               Kontaktujte webmastera        Úvodní stránka       
Zákazky na profilu zadavatele Jihočeský kraj
neveřejný portál kraje
youtube kanál
profil kraje na facebooku