Jihočeský kraj - oficiální server provozovaný Krajským úřadem

Textová verze stránek

Navigace - nejvy‘‘í úroveň - výběr sekce

obrázkový předěl

obrázkový předěl
Foto: delegace z Lotyšska (173.46 KB)
Jihočeský kraj navštívila delegace z Lotyšska, zajímalo jí letiště
4.04.2012

V pondělí 2.4.2012 přiletěla na návštěvu Jihočeského kraje čtyřčlenná delegace z lotyšského města Daugavpils, vedená místostarostkou paní Livií Jankovskou. Delegace projevila zájem o informace související s historií, rozvojem Letiště České Budějovice i se zkušenostmi s jeho provozem.

O Letišti České Budějovice, a.s. se zástupci města Daugvapils dozvěděli na investičním veletrhu MIPIM v Cannes, kterého se v březnu 2012 Jihočeský kraj pod vedením radního JčK Václava Krále, zúčastnil. Vzhledem k tomu, že ve vlastnictví města Daugvapils mají obdobné letiště, požádali o možnost Jihočeský kraj a Letiště České Budějovice navštívit.

Na letišti delegaci přijal Ladislav Ondřich, ředitel Letiště České Budějovice, a.s. a mluvčí letiště Martina Vodičková. Hosté si prohlédli areál letiště i jeho vybavení a seznámili se s historií, rozvojem Letiště České Budějovice i se zkušenostmi s provozem.

V úterý 3.4.2012 se zástupci města Daugvapils sešli v budově Krajského úřadu v Českých Budějovicích, kde je zástupci Jihočeského kraje* seznámili s úlohou Jihočeského kraje při rozvoji letiště.

„Naše lotyšské kolegy zajímalo opravdu všechno týkající se našeho letiště i Jihočeského kraje, což nás těší. Potěšilo mě ale, že si udělali večer čas i na návštěvu Českého Krumlova, a navštívili i jedno z nejhezčích jihočeských míst, o kterém se od nás dozvěděli na veletrhu MIPIM ve Francii, kde jsme se seznámili" říká vedoucí odboru Ludvík Zíma.

Místostarostka města Daugvapils paní Livie Jankovská hovořila o situaci v jejich regionu. O rozvoji jejich bývalého vojenského letiště i o snaze získat dotace na jeho rozvoj a provoz z fondů EU.

Daugavpils druhé největší město Lotyšska. Nachází se v jihovýchodní části země, asi 230 km od hlavního města Rigy. Daugavpils je vzdálený jen kolem 20 kilometrů od hranic s Litvou a Běloruskem. Ve městě žije 103 754 obyvatel. Daugavpils je velký železniční uzel a důležité průmyslové centrum. Má své mezinárodní letiště, které se nachází 12 km severovýchodně od města, u obce Lociki.

Letiště České Budějovice a.s. je veřejné vnitrostátní a neveřejné mezinárodní letiště provozované společností Jihočeské letiště České Budějovice a. s., vlastněnou Jihočeským krajem a statutárním městem České Budějovice. Společnost připravuje rozsáhlou modernizaci a rekonstrukci letiště, aby mohlo být zařazeno do sítě veřejných regionálních mezinárodních letišť. Pozemky v letištním areálu vlastní Jihočeský kraj, na nějž majetek bývalého vojenského letiště bezúplatně převedla Vláda ČR v květnu 2007.

První etapa modernizace byla zahájena v prosinci roku 2009. Zahrnovala v sobě zasíťování areálu, rekonstrukci jednoho z bývalých armádních objektů na administrativní budovu a rekonstrukci řídící věže. Investorem stavby byl Jihočeský kraj. Stavbu, která stála více jak 60 milionů korun, na základě výběrového řízení realizovala firma K-BUILDING CB, a.s. První etapa modernizace byla dokončena v červnu 2010. V současné době hledá Jihočeský kraj vhodné řešení financování další etapy přestavby letiště. Evropská komise totiž nedoporučila financování modernizace Letiště České Budějovice z prostředků Regionálního operačního programu NUTS II Jihozápad, a to přesto, že Jihočeský kraj uspěl s projektem modernizace letiště ve 12. výzvě Regionálního operačního programu. Jihočeský kraj měl získat dotaci ve výši 413 milionů korun, jednalo by se o dosud největší projekt podpořený z ROP Jihozápad.

„Moderní veřejné mezinárodní letiště je pro region důležité, ať už se to týká rozvoje podnikání nebo cestovního ruchu. Proto navrhnu aktivně vstoupit do jednání s potenciálními strategickými partnery, kteří se nám nabízí, a výstavbu terminálu realizovat i s využitím soukromých peněz. Od našeho záměru i přes nepřízeň komise EU rozhodně ustupovat nechceme, jen je třeba se vážně zamyslet nad tím, jak nákladná by měla být investice a zda ji v této situaci poněkud neredukovat," uvedl k dalšímu postupu hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola, který dodal, že není reálné, aby mnoho stovek milionů do letiště hradil jen kraj sám.

Provoz letiště se nicméně nezastavil, pokračuje ve stávajícím režimu. Jihočeský kraj intenzivně hledá varianty dalšího rozvoje.

 

Pozn.:
* Zúčastnění zástupci Jihočeského kraje: vedoucí Odboru regionálního rozvoje, územního plánování, stavebního řádu a investic (OREG) Ing.Bc. Ludvík Zíma, vedoucí oddělení veřejných zakázek, investic a řízení projektů OREG Ing. Jan Švarc, vedoucí Odbor regionálního rozvoje, územního plánování, stavebního řádu a investic OREG Mgr. Michal Ludvík a Ing. Michal Rozkopal z oddělení regionálního rozvoje OREG.

Creative Commons       Copyright (C) 2017 Jihočeský kraj        Mapa webu        Prohlášení o přístupnosti stránek               Kontaktujte webmastera        Úvodní stránka       
Zákazky na profilu zadavatele Jihočeský kraj
neveřejný portál kraje
youtube kanál
profil kraje na facebooku